İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

13 MAYIS 2021, PERŞEMBE   

37

66.KURULUŞ YILDÖNÜMÜMÜZ TÜM MESLEKTAŞLARIMIZA KUTLU OLSUN!

    Yayına Giriş Tarihi: 19.12.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 19.12.2020 12:36:49  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 19.12.2020 12:34:23

19 Aralık, 6235 Sayılı Kanunla 04.02.1954 yılında kurulan Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB)’den sonra 19.12.1954 de kurulan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO)’nun 66. kuruluş yıldönümüdür.

 

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI 66. YAŞINDA!

66.KURULUŞ YILDÖNÜMÜMÜZ TÜM MESLEKTAŞLARIMIZA KUTLU OLSUN!

19 Aralık, 6235 Sayılı Kanunla 04.02.1954 yılında kurulan TÜRK MÜHENDİS MİMAR ODALARI BİRLİĞİ  (TMMOB) ‘ den sonra 19.12.1954 de kurulan İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI  (İMO)`nun 66. kuruluş yıldönümüdür.

1960 yılından bu yana her yıl 19 Aralık`ta Oda Merkezinde ve Şubelerimizde çeşitli etkinliler düzenlenir, bu etkinlikler geçmişin coşkusunu ve geleceğe dair heyecanımızı yansıtır, meslektaşlarımız arasındaki dayanışmayı bir üst seviyeye çıkarırdı. Fakat bu yıl tüm dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran Covid-19 Pandemisi nedeniyle geleneksel kuruluş gününü ne yazık ki kutlayamayacağız.

Bu kuruluş günü kutlamaları en başta İnşaat Mühendisliği Mesleğinde 25, 40, 50, 60 yılını doldurma mutluluğuna ulaşmış meslektaşlarımıza Hizmet ve Onur Belgesi ile Plaket ve Rozetlerini sunmakla başlar, anıların ve deneyimlerin aktarılması ile devam edip, geleceğe dönük dayanışmanın teyit edilmesi ile son bulur ve İMO örgütlülüğünün bir tutku olduğu tekrar dile getirilirdi.

Ancak; bugün bu etkinlikleri yapamamış olmamız, İnşaat Mühendisliği mesleğinin ve bunu yerine getiren meslektaşlarımızın insanlık tarihinin "yapıcıları" olduğu gerçeğini ortadan kaldırmamaktadır. Mesleğimizin insanlığın gelişimine sunduğu katkı tartışılmazdır. Basit tasarıma sahip ve ilkel sayılabilecek aletlerle inşa edilen yapılardan, gelişmiş teknolojilerin kullanıldığı, hayallerin bile sınırını zorlayacak nitelikteki yapılara geçiş, İnşaat Mühendisliğinin kat ettiği aşamaları göstermekle kalmamakta, aynı zamanda insanın tarihsel gelişimini, farklılaşan ihtiyaçlarını, toplumların değişen hassasiyetlerini resmetmektedir.

İnşaat Mühendisliğinin seyri doğa olaylarından korunmakla başlamış, günümüzde ise nerdeyse doğaya hükmedecek bir niteliğe bürünmüştür. İnşaat Mühendisliği uygulamaları; doğa olayları ile doğal afetler arasındaki çelişkiyi, insanın güvenliği ve konforunun sağlanması açısından çözüme kavuşturmuştur.

İnşaat Mühendisliğinin "kadim çağlardan" geleceğe kurduğu köprü; tarihsel gelişiminden uzaklaşmamasını sağlamış, toplumsal ve kamu yararını daima önde tutan bir meslek icra etme ilkesini benimsemiştir.

İnşaat Mühendisleri ve onun yegane örgütü olan İMO ve ŞUBELERİ; yıllardır:

"Güvenli yapılaşma ve sağlıklı kentleşmenin sağlanması, doğanın korunması, kentsel değerlerin kentlilerin ortak kullanımına sunulması, yaşanabilir kentler kurulması, ulaşımın sürdürülebilir ve nitelikli kılınması, yapı denetiminin yapı üretim sürecinin asli unsuru olarak kabul edilmesi, yapıların ve kentlerin deprem tehlikesine göre düzenlenmesi, kamu yatırımlarının kamusal değer olarak kalması, nitelikli mesleki eğitim verilmesi, kontenjanların yatırım planlarına ve ihtiyaca göre düzenlenmesi, mesleki uygulamaların bilimsel esaslara ve teknolojik gelişmelere uygun hale getirilmesi doğrultusundaki çabaları savunagelmiştir."

Bu nedenle de; tüm iktidarlarda olduğu gibi bu dönemde de hep " yaramaz çocuk " muamelesi görmüşlerdir.

Mevcut Anayasa"nın 135. Maddesi ve 6235 sayılı kuruluş yasamızın verdiği görev ve sorumlulukları yerine getirmeye yönelik çalışmalarımız; "siyaset yapıyorsunuz" demagojisi ile karşılaşmıştır.

Ama 66 yıldır olduğu gibi bizler; yukarıda sıralanan çabaları savunmaktan, meslektaşlarımızın hak ve yetkileri, toplumun genel çıkarlarının korunması için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz.

Odamız bu hassasiyetlerden taviz vermeden 66. yaş gününe ulaşmıştır. Tarihimizin yaratıcılarına ve bugünkü taşıyıcılarına teşekkür ediyoruz.

66.kuruluş yıldönümümüz tüm meslektaşlarımıza kutlu olsun.

 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

Adana Şube Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 18

Adana Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.