İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

13 MAYIS 2021, PERŞEMBE   

13

`YAPI MALZEMELERİ VE ZEMİN LABORATUVARLARI UYGULAMA YÖNETMELİĞİ` İLE `YAPI DENETİMİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK` RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

    Yayına Giriş Tarihi: 13.12.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 13.12.2020 15:17:00  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 13.12.2020 15:16:43

Resmi Gazetenin 11 Aralık 2020 tarihli, 31331. sayısında `Yapı Malzemeleri ve Zemin Laboratuvarları Uygulama Yönetmeliği` ile `Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik` Resmi Gazetede yayımlandı.

 

"Yapı Malzemeleri ve Zemin Laboratuvarları Uygulama Yönetmeliği"  ile "Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazetede Yayımlandı

Resmi Gazetenin 11 Aralık 2020 tarihli, 31331. sayısında "Yapı Malzemeleri ve Zemin Laboratuvarları Uygulama Yönetmeliği"  ile "Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazetede yayımlandı.

Yayımlanan Yapı Malzemeleri ve Zemin Laboratuvarları Uygulama Yönetmeliğinin 4. Maddesinin D bendinde, "Değerlendirme heyeti: Bakanlık merkez teşkilatı veya il müdürlüğü tarafından görevlendirilen, ilgili standart ve deneyler konusunda tecrübeli en az iki değerlendirmeciden teşkil edilen heyet" ifadesine yer verildi. Oysa Odamızın talebine göre, bu heyette en az bir İMO üyesinin yer alması gerekmektedir.

Odamızın bir diğer talebi, laboratuvar denetçiliğinde inşaat mühendislerinin mecburi istihdam edilmesi gerekliliğidir. Yayımlanan yönetmeliğin 6. Maddesinin 5. Fıkrasında inşaat mühendislerinin istihdamı için bir zorunluluk getirilmemiştir.

Odamız tarafından, laboratuvar denetçisi inşaat mühendislerinden oda kayıt belgesi istenmesi gerektiği talep edilmiştir. Ancak yönetmeliğin 6. Maddesinin 6. Fıkrasında, başvuruda istenilen belgeler arasında güncel oda kayıt belgesi aranmamaktadır.

Yapı Malzemeleri ve Zemin Laboratuvarları Uygulama Yönetmeliğine erişmek için tıklayınız.

Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe erişmek için tıklayınız.    

 


Okunma Sayısı: 24

Adana Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.