İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

03 MART 2021, ÇARŞAMBA   

14

ÜYEMİZİN SALDIRAYA UĞRAMASI NEDENİYLE YAPILAN AÇIKLAMA

    Yayına Giriş Tarihi: 09.10.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 12.10.2020 11:53:14  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 09.10.2020 14:42:17

Osmaniye İlinde yapımı devam eden konut inşaatının kolon+kiriş+döşeme betonu, hazır beton firması marifetiyle dökülürken; inşaatın Yapı Denetim Görevlisi üyemiz İnşaat Mühendisi Ali Göçer, Hazır Beton Firması elemanı tarafından saldırıya uğramış ve burnu kırılmıştır. Meslektaşımıza yapılan saldırıya karşı üzerimize düşen görevi yapacağız, olayın takipçisiyiz

 

ŞİDDETE MARUZ KALMAK SIRASI MÜHENDİSLERE Mİ GELDİ?

06 Ekim 2020 tarihinde Osmaniye İlinde yapımı devam eden konut inşaatının kolon+kiriş+döşeme betonu, hazır beton firması marifetiyle dökülürken; söz konusu inşaatın Yapı Denetim Görevlisi üyemiz İnşaat Mühendisi Ali Göçer, Hazır Beton Firması elmanı tarafından saldırıya uğramış ve burnu kırılmıştır.

Mevcut Yasa, Yönetmelik, teknik Kurallar ve genel teamüller gereği inşaata giren betonun girişi, kalitesi, nasıl uygulanacağı yapı denetim görevlisi ve şantiye şefinin sorumluluğu altındadır.  Betona su katılmasının betonun mukavemetini düşüreceğini bilen üyemizin numune alma esnasında betona su katılmasına itiraz etmesi nedeniyle saldırıya uğraması, sahada çalışan üyelerimize yönelik bir tehdit unsuru oluşturmaktadır.  Üyemiz, saldırıya uğramasının ardından adli mercilere şikayette bulunmuştur.

Yaşanan bu tür olaylar yapı denetim faaliyeti yürüten meslektaşlarımız için tedirgin edici nitelikler taşımaktadır. Nitekim 15 Eylül tarihinde de Ankara Mamak`ta Yapı Denetim Firmasında görev yapmakta olan bir meslektaşımız, yaptığı denetleme faaliyetleri sırasında şantiyedeki imalatların projesine uygun yapılmasını talep etmesi sebebiyle yapı müteahhidi ve çevresindekiler tarafından organize bir şekilde saldırıya uğramıştır.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak yıllardır yapı denetim hizmetlerinin kamusal nitelikte olması gerektiğini, piyasa koşullarına terk edilmemesi gerektiğini vurguluyoruz. Kısmı düzeltmeler yapılmasına rağmen geldiğimiz nokta yeterli değildir. İnşaat Mühendisliği mesleği kamu yararını gözetmekle sorumlu olan, halkın can ve mal güvenliğini birebir ilgilendiren bir meslektir. Meslektaşlarımız mesleklerini icra ederken bu temel ilkeye uymakla yükümlüdür. Aynı şekilde yetkili merciler de meslektaşlarımızın görevlerini sürdürürken; tehdit, saldırı, baskı karşısında kalmalarını engelleyici önlemleri almakla yükümlüdür. Kamu adına denetim faaliyeti yürüten meslektaşlarımıza yapılan saldırılar, kamu görevlilerine yapılmış sayılmalı ve sorumlular cezalandırılmalıdır.

Bu tür olayların rutin hale gelmesinden endişe duyuyoruz. Pek çok saldırının fütursuzca yapıldığı ülkemizde şiddete maruz kalma sırası mühendislere mi geldi diyoruz.  Meslektaşımıza yapılan saldırıya karşı üzerimize düşen görevi yapacağımızı, olayın takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.  

 


Okunma Sayısı: 72

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.