İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

31

İMO ADANA ŞUBE BAŞKANI HASAN AKSUNGUR COVİD – 19 SALGINI DÖNEMİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDEN İNŞAAT ÇALIŞMALARINA YÖNELİK AÇIKLAMA YAPTI

    Yayına Giriş Tarihi: 16.04.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 16.04.2020 14:49:58  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 16.04.2020 14:49:50

Şube Başkanımız Hasan Aksungur COVİD -19 virüsü nedeniyle durması gereken inşaat çalışmalarının sürdürüldüğünü belirterek meslektaşlarını ve kamuoyunu bilgilendiren bir açıklama yaptı.

 

ÇALIŞMALAR DURDURULMADIĞI SÜRECE ŞANTİYELER YOĞUN RİSK ALTINDA

COVİD -19 salgınına karşı alınacak önlemler üzerine daha önce birçok platformda görüşlerimizi dile getirdik. İlgili makam ve kurullar tarafından vaka ve ölüm sayısının yükselişe geçebileceği bir ayın içerisinde bulunduğumuz belirtilmesine rağmen COVİD - 19 Virüsü nedeniyle durması gereken inşaat çalışmalarının sürdürüldüğünü görmekteyiz.

Çalışanların ekonomik / sosyal hakları güvence altına alınmak kaydıyla inşaat çalışmalarının durdurulmasının, toplum sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır. Bu talebimizi ısrarla tekrarlamış olmamıza rağmen, çalışmaların durdurulması yönünde herhangi bir adım atılmadığı gibi devam eden şantiyelerde gerekli önlemler alınmamakta, denetim yapılmamaktadır.

Mevcut durumu göz önüne alarak meslektaşlarını ve kamuoyunu bilgilendirmeyi toplumsal sorumluluk olarak görmekteyiz.

Meslektaşlarımızın, işçilerimizin ve ailelerinin, toplumun sağlığı; birincil önceliğimizdir. Toplumsal yaşamı idame ettirecek alanlarda diğer meslek disiplinleri ile birlikte faaliyet gösteren Mühendisler- Mimarlar ve Şehir Plancıları; herkes kadar sağlıklı olmak zorundadırlar.

Bu nedenle; gerek özel sektörde, gerekse kamu sektöründe ve kendi özel firmalarında çalışan

*Saha Mühendisleri,

*Şantiye Şefleri,

*Proje Müdürleri,

*Yapı Denetim Çalışanları

*Kontrol Mühendisi ve Amirleri,

*İş Güvenliği Uzmanları,

*Sektörde çalışan tüm emekçiler

Sektörde çalışmalar durdurulmadığı sürece yoğun risk altındadır.

Bu durumu asla göz ardı etmeden;  çalışmaya devam eden şantiyelerde, iş sağlığı ve güvenliği kurallarını, salgın önleme ve bulaştırmama tedbirlerini tavizsiz almak ve uygulatmak zorunluluktur. Bu kural ve tedbirlerin neler olduğunun, meslektaşlarımız tarafından çok iyi bilindiğine inancımız tamdır. İşyerlerinde ilgili kuralları ve tedbirleri aldırmakta zorlanan meslektaşlarımız, İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubemize başvurduklarında gerekli girişimlerde bulunacağımızdan asla kuşku duymamalıdır.

Meslektaşlarımız; çalışma hayatını sürdürmek durumunda kalıyorsa, İnşaat Mühendisleri Odası, her zaman olduğu gibi şimdi de yanında olacaktır.

Önemle hatırlatırız ki, meslektaşlarımız tereddütte kaldığında her zaman karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmaya hazırız. Bu sıkıntılı günleri hep birlikte, el ele kural ve tedbirlere tavizsiz uyarak atlatacağımıza inanmaktayız.

Meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla sunulur.

 


Okunma Sayısı: 34

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.