İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

31

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 09.03.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 09.03.2020 15:50:58  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 09.03.2020 15:50:55

Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Leyla Tan, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ülkemizde kadın cinayetlerinin artarak devam ettiğini, kadınların hemen her gün erkek şiddetine, tacize maruz kaldığını vurguladı.

 

KADINLARIN ÖLDÜRÜLMEDİĞİ BİR ÜLKE İSTİYORUZ

Bu yıl da 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kadın cinayetlerinin devam ettiği, daha da arttığı koşullarda karşılıyoruz. Ülkemizde kadınlar hemen her gün erkek şiddetine, tacize maruz kalıyor. Dur durak bilmeyen bir şiddet ortamı içindeyiz.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre 2019 yılında 474 kadın, erkek şiddeti ile öldürüldü. Kadınlar boşanmak istediği için, barışma isteğini, arkadaşlık teklifini reddettiği için, çalışmak istediği, kendi yaşamı üzerinde söz sahibi olmak istediği için, eşitlik istediği için öldürüldü.

ŞİDDET ORTAMI KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ DE BESLEMEKTEDİR

Yönetim erkini elinde bulunduranların fütursuz, zorba uygulamaları ve dili; her şeyi yapmayı, her şeyi söylemeyi, küfrü, şiddeti kendinde hak gören güç ve iktidar heveslisi, erkek egemen anlayışlar toplumun hücrelerine kadar sinmiş durumda. Bu şiddet ortamı kadına yönelik şiddeti de beslemektedir.  Bu nedenle kadına yönelik şiddetle mücadele etmek ve bu mücadeledeki her kazanım toplumsal yaşama da katkı sağlayacaktır.

Kadına yönelik şiddetin bu dur durak bilmez mevcudiyeti, karşıt dinamiklerini de yaratmaktadır. Tüm baskılara, şiddete, engellemelere rağmen özgürlük talep eden, şiddeti durdurmak isteyen kadınların mücadelesi yükseliyor. Kadınlar 6284 sayılı kanunun ve İstanbul Sözleşmesi`nin etkin bir şekilde uygulanması için mücadele ediyor. 6284 sayılı kanun kadınların yıllarca süren mücadelesi sonucu yasalaştırılmış; şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenlemekte, aynı zamanda kadınları maddi olarak güçlendirmek,  kimlik değiştirmek gibi hakları da içeren bir yasadır. Ancak ne yazıktır ki yasa etkin kullanılmıyor, kapsamlı önlemler hayata geçirilmiyor.

ŞİDDETE KARŞI MÜCADELEYE KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ

İnşaat mühendisliği mesleğinde olduğu gibi,  meslek alanlarında kadınların eşit haklara sahip olmadığını, kadın olmanın getirdiği artı sorunları olduğunu biliyoruz. Bizler tüm çalışma alanlarında kadın emeğinin sömürülmesinin son bulmasını istiyoruz.

Savaş ortamının ülkelerinden ayrılmak zorunda bıraktığı ve mülteci olmanın zorlukları yanında cinsiyetinden ötürü katmerli ayrımcılığa uğrayan mülteci kadınların yanında olduğumuz bilinmelidir. Mülteci kadınlara yönelik ayrımcılığın, cinsiyetçi yaklaşımların, şiddetin son bulmasını istiyoruz.

Ülkemizde şüpheli ölüm diye kayda geçen kadın cinayetleri vardır. Kadın cinayetleri aydınlatılsın, hiçbir şiddet karanlıkta kalmasın istiyoruz. Bizler aynı zamanda, kadınların söz sahibi olduğu kentler istiyoruz; çocukların istismara uğramadığı, çocuk tacizinin, çocuk yaşta evliliklerin olmadığı bir ülke istiyoruz.

Bizler biliyoruz ki şiddetin kol gezdiği bir ülkede hiç kimse özgür olamaz; eşit, özgür, insan haklarına sahip bir toplumsal yaşamda kadına şiddet yok olacaktır. İnşaat mühendisi kadınlar olarak kadına çocuğa karşı şiddet, tecavüz istismar, baskıya karşı yürütülen mücadelenin içinde kararlılıkla yer almaya devam edeceğiz.

 


Okunma Sayısı: 34

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.