İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

37

ŞUBEMİZ DEPREM ÖNLEMLERİNE DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA YAPTI

    Yayına Giriş Tarihi: 29.01.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 29.01.2020 15:56:53  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 29.01.2020 15:56:40

Şube Başkanımız Zekeriya Turanbayburt, yaptığı açıklamada mühendislik hizmeti almadan üretilen kaçak yapıların hasar görmesinin ve yıkılmasının kaçınılmaz olduğunu; insanları öldüren, kayıplara yol açanın da mühendislik hizmeti almamış yapılar olduğunu Elazığ depremi sonuçlarının da gösterdiğini vurguladı.

 

ÖNEMLİ OLAN DEPREMDEN ÖNCE ÖNLEM ALMAKTIR

24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55`de Elazığ ili Sivrice ilçesi merkezli 6.8 büyüklüğündeki deprem ülke vatandaşlar olarak hepimizi üzmüş ve deprem gerçeğimizi bir kez daha hatırlatmıştır.

Yaşanan deprem sonucu, resmi verilere göre 41 yurttaşımız hayatını kaybetmiş 1607 yurttaşımız da yaralanmış olup, 16`sı yoğun bakımda olmak üzere 84 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir.  Öncelikle hayatını kaybeden yurttaşlarımızın aile ve yakınlarına başsağlığı dileriz.  Yaralı yurttaşlarımızın da bir an önce sağlığına kavuşmalarını diliyoruz.

Bir deprem ülkesi olduğumuzu,  önemli olanın depremden önce önlem alınması gerektiğini yaşanan her depremin açık ve net hatırlatmasına rağmen bir süre sonra her şey unutmanın karanlığına gömülmektedir. 

En önemli sorun ülke genelinde pek çok yapının depreme dayanıklı olmamasıdır. İnşaat Mühendisleri Odası olarak bu konunun en önemli parçasının ülke yapı stokunun deprem karşısında nasıl bir davranış sergileyeceğinin bilinmesi ve bu araştırmalara uygun iyileştirmelerin yapılması olduğunu yıllardır söylüyoruz. Ülkemizdeki kaçak ve yeterli mühendis hizmeti almadan üretilen yapıların azımsanmayacak sayıda olduğu, depremde can ve mal kaybına neden olacağı devletin resmi kurumları da dahil olmak üzere herkes tarafından bilinmektedir. 

YAPI STOKUNU DEPREME DAYANIKLI HALE GETİRMEK MÜMKÜNDÜR

Ancak üzülerek söylemeliyiz ki bilimsel olarak yapı stokunun depreme dayanıklı hale getirilmesi mümkünken ve 1999 yılından beri halktan toplanan deprem vergileriyle sorunlu yapı stokunun iyileştirmesinde kullanılabilecek önemli bir mali kaynak olmasına rağmen yeterli adımların atılmadığını görüyoruz. Tam tersi uygulamalarla bu zafiyet daha da artırılmış;  İktidar ülke genelinde yapı stokunu iyileştirmek yerine İmar Barışı adı altında kaçak yapıları bile affetmiş,  yasal hale getirmiştir. Bu yeni felaketlere kapı açmaktan başka bir şey değildir.

Mühendislik hizmeti almadan üretilen kaçak yapıların hasar görmesi ve yıkılması kaçınılmazdır. Elazığ depremi sonuçları da göstermektedir ki insanları öldüren, kayıplara yol açan, ülkeye afet yaşatan mühendislik hizmeti almamış yapılardır.

KENTİMİZDEKİ YAPILAR DEPREME DAYANIKLI HALE GETİRİLMELİDİR 

Yapı stokunun değerlendirmeye alınmasının Adana için önemine defalarca değindik.  Valilik, Belediyeler, meslek odaları, üniversite işbirliği ile Adana`da yapı stokunun depremde nasıl davranış sergileyeceğinin tespitinin yapılmasının, Adanalıların can ve mal güvenliği açısından önemli olduğunu vurguladık.  

Çok sayıda öğrencinin eğitim gördüğü ve olası bir depremde çoğunluğu deprem toplanma ve geçici barınma alanları olarak gösterilen okullarda nasıl bir çalışma yapıldığını araştırdığımızda;  2015 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile ÇÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ile bir protokol imzalandığını,  25 okulun güçlendirme çalışmasının tamamlandığı bilgisine ulaştık. Adana Valiliğinin bu çalışmaların ne düzeyde olduğu, devam edip etmediği konusunda kamuoyunu aydınlatmasını bekliyoruz.

Vatandaşlarımızın depreme dayanıklı binalarda oturmasını sağlamak için; kentimizdeki yapı stoku incelemeleri yapılarak, riskli yapılar güçlendirilmeli ya da yıkılıp yeniden yapılmalı, depreme dayanıklı olmayan yapılar depreme dayanıklı hale getirilmelidir. 

Adana Valiliğini, Büyükşehir ve İlçe Belediyelerini, ilgili kurumları konuyla ilgili koordineli çalışma yürütmeye davet ediyoruz. Aslında geç kalınmış olan bu çalışmaya bir an önce başlanılmalıdır. İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi olarak bilgi, birikim ve araştırmalarımızla bu çalışmalarda yer almaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurgularız.

 


Okunma Sayısı: 32

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.