İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

6

KENT ARAÇLAR İÇİN DEĞİL, İNSANLAR İÇİNDİR!

    Yayına Giriş Tarihi: 07.01.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 07.01.2019 17:18:36  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 07.01.2019 17:17:45

Şube Başkanımız Zekeriya Turanbayburt, Adana kent içi ulaşım sorunlarına ilişkin yaptığı açıklamada; yerel seçimler öncesi, önümüzdeki üç aylık sürecin Adana’nın sorunlarının tartışıldığı ve çözüm yollarının arandığı bir zemin yaratılması yönünde değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

KENT ARAÇLAR İÇİN DEĞİL, İNSANLAR İÇİNDİR!

Mart ayının sonunda yapılacak olan yerel seçimler öncesi, önümüzdeki üç aylık sürecin Adana`nın sorunlarının tartışıldığı ve çözüm yollarının arandığı bir zemin yaratılması yönünde değerlendirilmesi gerektiği düşüncesindeyiz.

Bilindiği gibi hızlı ve çarpık gelişen bir şehir olan Adana, kentleşme sürecini sancılı yaşamıştır. Bunun sonucu olarak çözüm bekleyen çok sayıda sorunu bulunmaktadır ki bunların başta gelenlerinden biri kent içi trafik ve ulaşım sorunudur. Konuyla ilgili pek çok kez önerilerimizi dile getirdiğimiz basın açıklaması, panel, söyleşi, sempozyum, kongre tarzı çalışmalarımız oldu. Şube Teknik Komisyonumuzda sorun, detaylarıyla pek çok kez değerlendirildi.

ADANA ULAŞIM ANA PLANININ ÖNEMİ

En can alıcı noktanın geçmişten gelen plansızlığın da etkisiyle, sorunların çözümünün çevre düzeni planı, nazım imar planı, sakınım planı ve uygulama imar planları ile uyum, koordinasyon ve eşgüdüm içerisinde oluşturulan Adana Ulaşım Ana Planı çerçevesinde yapılmamasıdır.

Sorunlar üzerine köklü çözümlerle gidilmeyip acil eylem planıyla hareket edildiği müddetçe köprü, alt üst geçit, kavşak düzenlemeleri bir fayda sağlamayacaktır. Köprü, üst geçit, kavşak düzenlemesi yapılmamalı demiyoruz; vurgulamak istediğimiz ulaşım planı dahilinde, mevcut ve gelecekteki gereksinimleri değerlendirerek, toplu taşımayı teşvik eden çözümler çerçevesinde, bütünlükçü bir anlayışla yapılmasıdır. Ayrıca aceleyle karar verilen estetik yoksunu çalışmalar kent kimliğimize zarar vermektedir. Örneğin, kimi üst geçit çalışmalarında estetik kaygı gözetilmediği düşüncesindeyiz.

TRAFİK KEŞMEKEŞİ

Kentimizde özellikle merkezde ve araç yoğunluğunun yöneldiği pek çok bölgede trafik keşmekeşi yaşanmaktadır. Durum öyle bir hal almıştır ki trafik kurallarına uymayanlar azımsanmayacak sayıdadır. Ambulans, itfaiye gibi geçiş üstünlüğü olan araçlar ciddi zorluklarla karşılaşmaktadır. Kaldırımların araç ve esnaf malzemeleri tarafından işgal edildiğinden, yayalar kaldırımda yürüyememekte, yollarda arabaların arasında yürümeye çalışmaktadır. Özellikle yağmurlu günlerde trafik sorunu daha da katlanmakta; geçtiğimiz günlerde olduğu gibi, alt geçitler, Adana Otogarı ve birçok işyeri sular altında kalmaktadır.

Bu problemler herkesçe bilinmektedir. Beklentimiz, yerel yöneticilerin, UKOME, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü`nün konunun üzerine ciddiyetle eğilmesi ve Adanalılara daha yaşanır bir kent trafiği sunmak için çalışma yürütmesidir.   Bunu sağlamak bu ilgili kurumların sorumluluğu altındadır zaten.

HRTS`DE CİDDİ BİR ÇALIŞMA YOK!

Hafif Raylı Taşıma Sitemi ile ilgili sorunlar da kamuoyunda sıklıkla yer bulmaktadır. Sorunları dile getiren çok sayıda kurum ve kuruluş vardır,  ancak ciddi bir çalışmaya şahit olamıyoruz. İşlevsiz, maddi kayıplar yaratan HRTS hattı, yeni güzergahla rantabl hale getirilmelidir. Diğer toplu taşım araçlarının güzergahı, HRTS`ye entegre edilerek yeniden düzenlenmeli, kent trafiğinin yükü hafifletilmelidir.

Vurgulamak isteriz ki kent insanlar içindir. Araçlar için değil.

İnşaat Mühendisleri Adana Şubesi olarak çözümler hayata geçirilene kadar; bıkmadan usanmadan vurgulamaya, çalışmaya, dile getirmeye, uyarmaya devam edeceğiz. Adana için; bilgimiz, birikimimiz, mesleki çalışmamızla her türlü çalışmanın içinde yer almaya hazır olduğumuzu bildiririz.


Okunma Sayısı: 69

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.