İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

26

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 06.06.2017   Güncellenme Zamanı: 06.06.2017 10:15:11  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 06.06.2017 10:10:04

5 Haziran Çevre Günü nedeniyle açıklama yapan Şube Başkanımız H.Çağdaş Kaya, tüm insanları, belediyeleri, siyasileri ve sivil toplum örgütlerini duyarlılığa çağırdı

Birleşmiş Milletler Örgütü 1972 yılında İsveç`in başkenti Stockholm`de 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede, 5 Haziran tarihini "Dünya Çevre Günü" olarak kabul etti. O tarihten bu yana etkinlikler, eylemlilikler, yapılan araştırmaların kamuoyuna sunulması ile çevre sorunlarına dikkat çekilmeye ve alınacak önlemler üzerinde baskı oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Her yıl belirlenen ana tema çerçevesinde de çalışmalar yaygınlaştırılmak isteniyor.  Dünya Çevre Günü`nün 45. yılı olan bu yılın teması ise  "İnsanları Doğaya Bağlama" olarak belirlenmiştir. İnsanlar bu tema ile doğanın bir parçası olarak ona nasıl bağlı olduğumuzu düşünmeye ve anlamaya davet ediliyor.

Alınmak istenen bu önlemlere karşın çevre sorunları bütün dünya toplumları için büyük bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. Bu tehdit karşısında tüm insanların duyarlılık göstermesi daha da önemlisi ayrım yapmaksızın siyasetçilerin, partilerin, kurum ve kuruluşların önlem alması, önlemleri takip etmesi ve değişen koşullara uygun davranış geliştirmeleri gerekiyor.

2016 Dünya Felaket Raporuna göre, 2015 yılında dünya genelinde 371 doğal ve 203 teknolojik felaket yaşandı. Raporda, doğal felaketlerin ilk sırasını 154 felaketle sel, ikinci sırayı 114 felaketle fırtına, üçüncü sırayı ise yüzde 38 artışla son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşan kuraklık aldı. Doğal felaketlerin iklim değişikliğinden kaynaklandığı vurgulanan raporda, bundan yaklaşık 108 milyon insanın olumsuz etkilendiği kaydedildi. 2016 Dünya Felaket Raporu`na göre 2015 yılında 574 felaket yaşandı, 32 bin 550 kişi hayatını kaybetti. Rapora göre, Türkiye`de 2015 yılında felaket sonucu 410 kişi öldü, 6 bin 768 kişi yaralandı.

2016 Yıllık Global İklim ve Afet Raporu`na göre ise doğal afetlerin 2016 bilançosu 210 milyar dolar olarak açıklandı. 2016 yılındaki ekonomik kayıp 2013`ten bu yana ilk kez 200 milyar doları aşan rekor düzeyde yedinci en yüksek yıl oldu.

Tüm bu tablo karşısında ülkemiz için göstereceğimiz hassasiyetin hayati önemde olduğunu vurgulayalım. Ülkemizde, bu afetlerin yaratacağı riskler düşünülüp onlara karşı hazırlanılmalıdır. Türkiye`nin bu konuda sağlıklı politikalar geliştirebilmesi ve uygulayabilmesi için yasal önlemlerini, hedeflerini, önceliklerini ve gereksinimlerini sağlıklı, bilimsel yöntemlerle belirlemesi ve bu konuda süreklilik arz eden bir tutum göstermesi gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki, hızla artan çevresel kirlenme karşısında, çevre kalitesini yükseltmeye önem vermek,  kentlerdeki sağlıklı yaşam alanlarının nitelik ve niceliklerini artırmak bir zorunluluktur artık.

 

İnşaat Mühendisleri Adana Şubesi olarak kentimizdeki olumsuz adımların karşısında dururken gelecek kuşaklara sağlıklı, yaşanabilir bir çevre bırakma amacı güdüyoruz. Aynı zamanda tüm gücümüzle, tüm imkanlarımızla Adananımızı ileriye taşıyacak her türlü çalışmaya destek vermeyi de kamusal görev olarak addettiğimizi beyan ederiz. 


Okunma Sayısı: 90

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.