İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

34

ŞUBE BAŞKANIMIZ H. ÇAĞDAŞ KAYA VE ÇMO ADANA ŞUBE BAŞKANI KENAN DOĞAN DÜNYA SU GÜNÜ DOLAYISIYLA ORTAK BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

    Yayına Giriş Tarihi: 28.03.2017   Güncellenme Zamanı: 28.03.2017 14:05:05  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 28.03.2017 14:02:11

Şube Başkanımız H. Çağdaş Kaya ve ÇMO Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yaptıkları ortak yazılı açıklamada Dünya Su Gününde tüm duyarlı kesimleri, ülkemizdeki su kaynaklarının korunması için mücadele etmeye, suyun ticarileşmesine karşı durmaya çağırdı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1993 yılında, Mart ayının 22`nci gününü "Dünya Su Günü" olarak kabul etti. Dünya Su Günü her yıl tatlısu kaynaklarının önemine dikkat çekmek ve sürdürülebilir yönetimine odaklanılmasını sağlamak amacıyla kutlanmaktadır.

İnsanoğlu susuz yaşayamaz. Su, sadece insanlığın değil tüm canlıların hayatta kalabilmek için ihtiyaç duyduğu, hava ve gıda gibi en temel gereksinimlerdendir. Bu en temel gereksinimlere erişimin sağlanamaması yaşamın sonudur.

Birleşmiş Milletler, 1995 yılından bu yana Dünya Su Gününü her yıl farklı bir temayı öne çıkarmaktadır. 2017 yılının teması  "Su ve Atıksu"dur. Bu tema altında kullanıma sunulan ve kullanımdan dönen sular arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi hedefleniyor. Böylelikle atıksuların yeniden kullanılarak suyun israf edilmesinin önüne geçmek ve ekonomiye girdi oluşturulması amaçlanıyor.  

Ancak önlemler yetersiz. Su kaynaklarının azalmasının sonuçlarını gösteren rakamlar ürkütücü olmaya devam ediyor. 6 insandan birinin güvenilir içme suyuna sahip olmadığı bir dünyada yaşıyoruz.  Bu olumsuz tabloyu ortaya çıkaran en önemli etkenin insan faaliyetleri olduğunu yapılan çalışmalar açıkça gösteriyor.

Küresel ısınmanın, iklim değişikliklerin etkisi büyük, ancak aynı zamanda, suyun ticari meta olarak görülmesi ve bilinçsiz tüketim de su kaynaklarını hızla azaltmaktadır. Doğa ve emek sömürüsünün sonucu haksız paylaşım,  insanların temel ihtiyacı olan su ve gıdaya erişimi etkiliyor. Herkese yetebilecek olan kaynakların bir kar aracına dönüşmesine neden oluyor.  Bu ticarileşmenin sonucu olarak, küresel su siyasetinde suya erişim, insanlık için bir hak olmaktan çıkıp,  bir haksızlığa dönüşmektedir.

Suyun bir ticari meta değil, herkesin, her canlının erişebilmesinin gereken bir hayat kaynağı olduğu bir dünyada bu haksızlıklar ve neden olduğu hastalıklar, ölümler son bulabilir. 

Ülkemiz, su sorunu yaşayan ülkelerin dışında değil.  Türkiye`de kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı 1400 metreküp civarındadır. Bu miktarla, su varlığına göre sınıflandırmada, ülkemiz su azlığı çeken bir ülke konumundadır. Bu durum yaklaşmakta olan tehlikeyi işaret etmektedir. Türkiye`nin su kaynakları üzerine olabilecek baskıları öngörerek gelecek nesillerine sağlıklı ve yeterli su bırakabilmesi için kaynakların çok iyi korunup, akılcı kullanılması gerekiyor.

Bilinçli su tüketimini yaygınlaştırarak su kaynaklarımızın korunması; nehirlerimizin, derelerimizin, yeraltı su kaynaklarımızın talandan korunması hayati önemdedir. Su kaynaklarımızı koruyan, sürdürülebilirliğini temin eden acil eylem planının ve su politikasının hayata geçirilmesini sağlamalıyız. Ekolojik dengeyi alt üst eden HES projelerine karşı durmalıyız. Arıtma, evsel atık ve endüstriyel atık tesislerinin yaygınlaştırılmasını temin etmeliyiz.

 

Dünya Su Gününde tüm duyarlı kesimleri, ülkemizdeki su kaynaklarının korunması için mücadele etmeye,  suyun ticarileşmesine karşı durmaya çağırıyoruz.


Okunma Sayısı: 79

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.