İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 NİSAN 2021, ÇARŞAMBA   

13

TECAVÜZCÜLER AKLANAMAZ, ÖNERGE DERHAL GERİ ÇEKİLMELİDİR!

    Yayına Giriş Tarihi: 21.11.2016   Güncellenme Zamanı: 21.11.2016 11:57:37  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 21.11.2016 11:54:50

Çocuk istismarını meşrulaştıran kanun teklifinin geri çekilmesi için Şubemizin yaptığı basın açıklaması 20.11.2016

Çocuk istismarını meşrulaştıran kanun teklifi, iktidar vekillerinin önerisiyle 17 Kasım`da Meclis Genel Kurulu`na sunuldu.  Cinsel istismar suçu işleyenlerin istismar ettiği kişiyle evlenmesi durumunda ceza almamasını öngören bu kanun teklifinde ayrıca, çocuk evliliklerinde istismar suçunu azmettiren veya yardım edenler hakkındaki kamu davasının düşürülmesi veya cezanın uygulanmaması istendi. Ceza sadece "failin kusuru" nedeniyle gerçekleşen boşanma durumlarında uygulanacak. Meclisteki açık oylamada yeterli oy sayısına ulaşılamadığı için önergenin 22 Kasım Salı günü tekrar oylanacağı belirtildi.

Bu düzenleme ile çocuklara yönelik cinsel istismar suçluları affedilmektedir. Çocuk istismarcısı 3 bin kişi cezaevinden topluma salıverildiği gibi, henüz ceza almamış ve adliyeye yansımamış olayların failleri de kurtulacaktır.

Akla vicdana sığmayacak bu önerge ile kadın ve çocuk istismarının meşrulaştırılacağı, cezasızlık ödülünün tecavüzcüleri, her daim şiddete eğilimlileri cesaretlendireceği açıktır. Cinsel istismar suçunu şiddet olarak görmeyen bir anlayış da ancak ve ancak çağdışı bir zihniyetin sonucu olabilir.

Ne yazıktır ki iktidarın temsilcileri; çocukların, kadınların istismarının yolunu açan bu yasa önergesini medyada dakikalarca "mağduriyetleri giderdik" diye savunabilmektedir. Mağdur olanlar cinsel istismar suçu işleyenler değildir; cinsel istismara uğrayan çocuklardır! Devletin yanında olması gereken, koruması gereken kesim de şiddete, cinsel istismara uğrayan kadın ve çocuklardır. Bu son derece açık ve nettir.

Devlet suçlunun yanında yer alamaz, hele hele bu bir de cinsel istismar suçu ise affedilemez.  Üstelik bunu  "küçüğün rızası" durumunda uygulanacak diyerek savunmak ise akla, vicdana ziyandır. Bir çocuğun cinsel istismar karşısında rızası olup olmadığını sorgulamak aklı başında hiç bir insana yakışmaz. Tüm bunlar ülkemizin içinde bulunduğu durumun vehametini göstermektedir.  Zaten iktidarda oldukları 14 yıldır kadına yönelik şiddetin geldiği boyuta hepimiz tanığız.  Sadece kadına yönelik şiddet değil, şiddetin her türlüsünün meşrulaştığını, etik ve insani değerlerin önemsenmediğini, bir başkasının hakkına saygının yok olduğunu, iktidarın despotluğunun tüm topluma nüfus ettiğini görüyoruz.

İnsan onurunun, kişi hak ve hürriyetlerinin korunması için, çocuk bedeninin dokunulmazlığını savunmak için, kadına, çocuğa karşı işlenen şiddet, cinsel istismar suçlarına karşı olduğumuz için bu düzenlemenin karşısındayız.

Çocuk istismarını meşrulaştıran, toplumdaki şiddet eğilimlerinin artmasına meydan vereceği tartışılmaz olan, insanlık dışı bu düzenleme, kabul edilemez.

 

Tecavüzcüler aklanamaz, bu düzenleme derhal geri çekilmelidir. 


Okunma Sayısı: 59

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.