İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

24

ŞUBEMİZ MİMARİ PROJELERDE OYNAMALARLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

    Yayına Giriş Tarihi: 17.11.2016   Güncellenme Zamanı: 17.11.2016 16:32:50  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 17.11.2016 16:25:20

Şube Başkanımız H. Çağdaş Kaya yaptığı yazılı açıklamada, Adana’da imar sorununun çözüme kavuşturulamaması nedeniyle birçok sorunun beraberinde geldiğini vurguladı

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi olarak, Adana`nın çevreye duyarlı, çağdaş, güvenli, planlı bir kent kimliğine ulaşması için vatandaşlarıyla, kurumlarıyla hepimize görev ve sorumluluk düştüğünün bilincindeyiz.  Hiç kuşku yok ki bu görev ve sorumluluk birincil olarak bu konuda göreve talip olarak seçimle iş başına gelen belediyelerimize düşmektedir. Bizler mesleki ve toplumsal sorumluluğumuz gereği aynı zamanda kent sorunlarını dile getirerek, çözümü doğrultusunda kamuoyunda farkındalık yaratmakla da mükellefiz.

Plan iptalleri, imar plan uygulaması iptalleriyle Adana`daki imar sorunları henüz çözüme kavuşamamıştır. Bunun sonucunda imara açık arazilerin sayısının ve büyüklüğünün kısıtlı olmasıyla birlikte son zamanlarda bu arsaların birim m2 fiyatlarında uçuk derecede fiyat artışları olmuştur. Buna bağlı olarak üretilen binalardaki daire fiyatları da önceki yıllara nazaran büyük artış göstermiştir.

Bina üretim darlığı ve daire fiyatlarındaki artış şüphesiz ki pek çok kesim açısından sıkıntı yaratmaktadır. Ancak bu durumu fırsata çevirmek isteyenlerin usulsüzlüklerine meydan vermemek gerektiği de son derece açık ve nettir.

Bir süredir bazı müteahhit, mimar ve mühendisler tarafından, emsal alanlar üzerinde mimari projelerde bir takım oynamalar yapıldığına dair üyelerimizden şikayet almaktayız. 60 – 70 m2 emsal alanda 3 +1 ya da 4+1 daireler çıkartıldığı, bu şekilde hazırlanmış etik dışı projelerin hukuksuzluğa ve haksız rekabete neden olduğu ve bu duruma da bazı merkez ilçe belediyelerin göz yumdukları meslektaşlarımızca Şubemize iletilmiştir.

Üyelerimizi rahatsız eden, mimar, mühendis ve yapı denetim firmaları açısından haksızlıklara neden olan bu durum üzerine kamuoyu nezdinde belediyelerimizi uyarma gereği duyduk. Bu haksız kazanca, bu usulsüzlüğe, haksız rekabete neden olan bu uygulamalara son vermek için belediyelerimizin bir an önce önlem alması gerekmektedir.

Adana`nın yıllara dayalı çok sayıda çözüm bekleyen sorunu olduğu açıktır. Bu sorunların tümünün kısa vadede çözümü elbette mümkün olamayacaktır. Ancak yapılması gereken,  kent yaşamının iyileştirilmesi için sağlıklı adımlar atmak ve yeni sorunlar yaratacak uygulamalara kapı açmamaktır. Bu doğrultuda belediyelerimizden dile getirdiğimiz bu sorunların ortadan kaldırılması için önlemler almasını talep ediyoruz. 

 

 


Okunma Sayısı: 69

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.