İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 NİSAN 2021, ÇARŞAMBA   

22

ADANA’DA BİR ALIŞVERİŞ MERKEZİNİN EK BİNA İNŞAATINDA MEYDANA GELEN VE 7 İŞÇİNİN YARALANDIĞI KAZANIN ARDINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

    Yayına Giriş Tarihi: 12.07.2016   Güncellenme Zamanı: 12.07.2016 11:31:15  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 12.07.2016 11:00:38

Şubemiz, Adana’da bir alışveriş merkezinin ek bina inşaatında 30 Haziran günü akşam yapılan çalışma sırasında saat 21.35’te meydana gelen 7 işçinin yaralandığı kazayla ilgili İnşaatlardaki önlemlerin sürdürülebilir olması gerektiğine, yeterli önlemlerin alınmasına vurgu yaptığı bir açıklama yaptı

Ülkemizde inşaatla ilgili iş kazalarında üst sıralardaki yerini bırakmayan kentimizde, gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle iş kazalarına bir yenisi daha eklenmiştir.

Perşembe günü bir alışveriş merkezinin ek bina inşaatında akşam yapılan çalışma sırasında saat 21.35`te meydana gelen göçükte 7 işçimizin yaralandığını, bir emekçimizin durumunun kritik olduğunu üzülerek öğrendik. Öncelikle yaralanan işçilerimize acil şifalar diliyoruz.

Ek bina inşaatının yapımı sırasında kalıp iskelesi kurulurken gerekli tedbirler alınmamış ve bu nedenle kalıpta çökme meydana gelmiş olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Şurası açık ve nettir ki gerekli önlemler alınmış olsa idi bu kaza meydana gelmeyecekti.

Yapılan bilimsel araştırmalar, meydana gelen iş kazalarının yüzde 50`si "kolaylıkla" önlenebilecek kazalar olduğunu, yüzde 48`inin de sistemli bir çalışma ile önlenebileceğini ortaya çıkarmaktadır. . Bu çalışmalar aslında bu denli üzücü olayların %98`nin önlenebileceğini göstermektedir. Ancak ne yazıktır ki tüm bu gerçeklere rağmen iş kazalarımız eksilmeden devam etmekte, özellikle sektörümüz alınmayan önlemler nedeniyle ölümlü iş kazalarında başı çekmektedir.

Yapı üretim süreci, insan iş gücü emeğine dayalı bir sektördür.  İnşaat sektörü ölümlü kaza, uzuv kayıplı kaza ve meslek hastalığına yakalanma risklerinin çok yüksek olduğu iş kollarının başında geldiğinden sektördeki kazaların azaltılması ve önlenmesi için tedbirlerin bilimsel yaklaşımlı ve uygulanabilir olması şarttır. Alınacak tedbirler proje üretim aşamasından başlayarak bütün üretim safhalarını içerecek şekilde insan odaklı olmalıdır. İşverenlerin konuya maliyet hesapları üzerinden yaklaşması engellenmeli, emniyetsiz çalışma ve kaza riskleri mesleki uzmanlığa haiz mühendislerce her iş için tespit edilmeli, planlı bir şekilde sürdürülebilir tedbirler alınmalı, işçiler bu doğrultuda eğitilmeli, iş ekipmanlarının teknolojiye ve standartlara uygun olması sağlanmalıdır.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda öteden beri hazırlanan yasa ve yönetmeliklerde, özellikle de ülkemizde yaşanan büyük iş kazaları ertesinde kısmi iyileştirmeler yapılmaya çalışılmış olsa dahi, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda bütüncül, çözümcü, insan odaklı bir yaklaşım sergilenemediğinden alınan önlemler yetersiz kalmakta, iş kazalarının önüne geçilememektedir.

İnşaat emekçilerinin işgücü ile inşaatlar yapılırken emekçilerin can güvenliği her şeyden önce gelmelidir.  Projelendirme aşamasından başlayarak önlemler titizlikle, önemle hayata geçirilmelidir. Unutulmamalıdır ki ihmal edilen her konu insan hayatına mal olabilir.

 

Bu vahim olay vesilesiyle kamuoyunun iş kazalarını gündemine almasını, yapı üretim sürecindeki bütün bileşenler ile özellikle iş güvenliği uzmanlarının iş güvenliği ve işçi sağlığı konusuna titizlikle eğilmesini, siyasi iktidarın ilgili mevzuatı tekrar gözden geçirip, mevzuat eksikliklerini biran önce gidererek sürdürülebilir bir üretim süreci sağlamaları gerektiğini kamuoyuyla paylaşıyoruz. 


Okunma Sayısı: 100

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.