İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

22

KALDIRIM İŞGALLERİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 17.06.2016   Güncellenme Zamanı: 17.06.2016 16:14:00  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 17.06.2016 10:54:46

İMO Adana Şube Başkanı H. Çağdaş Kaya, Adana’daki kaldırım işgallerinin ayyuka çıkmasından duyulan rahatsızlığı vatandaşlar adına dile getirdi. Kaldırımların trafik akışı olan bölgelerde yayaların güvenli bir şekilde yürümeleri için ayrılmış yaya yolları olduğuna işaret eden Kaya, “Yaya yolu, adı üstünde yayalarındır” diye belirtti

Kaldırımlar, trafik akışı olan bölgelerde yayaların güvenli bir şekilde yürümeleri için ayrılmış yaya yollarıdır. Yaya yolu, adı üstünde yayalarındır.

Ancak Adana`da pek çok caddede, sokakta; özellikle lokanta ve kafelerin bulunduğu yerlerde, yayaların kaldırımları kullanması ne yazık ki mümkün olamamaktadır.  İşletmeler, imara aykırı tadilatlarla kullanım alanlarını genişleterek kaldırımlara taşmış durumda, buna bir de kaldırımlara atılan masalar eklenince vatandaşlara da zaten bozuk olan yollarda, araç trafiğinin ortasında akrobasi yapmak kalıyor. Can güvenliği hak getire; yollarda yürüyen insanların, hele çocukların ve yaşlıların çektiği zorluk, onlara reva görülen kent yaşamı içler acısı.

Engellilerimiz için ise durum daha da vahim. Bazı kaldırımlarımızda engelli şeritleri konmuş ancak engellilerin kullanımı mümkün değil, kaldırım dolayısıyla şeritler işgal altında, sarı bantlar kaldırım süslemesi olarak kalmış durumda. Kent yaşamı, kentte yaşayanların öncelikle de engellilerin, çocukların, yaşlıların günlük hayatını güvenli, sağlıklı geçirebilmelerine olanak vermelidir. Kentleşmenin en önemli kıstaslarından biridir bu. Ancak şehrimizde engellilerin ve yaşlıların yalnız başına sokağa çıkması pek de kolay olmamaktadır.

Kaldırımlar sanki yayalardan başka herkesin; otomobiller, lokanta ve kafelerin uzantıları, esnafın malları kaldırımlarda. Kendi işyerinin hacminden daha büyük bir alanı kaldırımda işgal eden işletmeler dahi var. Kaldırımları kendi kafasına göre dizayn ederek toplumun ortak kullanım alanlarının işgal edilmesinin ve yayaların kaldırımlarda yürüyemez hale gelmesinin yetkililerce engellenmemesi anlaşılır gibi değil.

Kaldırımların işletmeler tarafından "İşgaliye " adıyla işgal edilmesi; yaya sirkülasyonunu engelleyen, kent estetiğini bozan, belediyelerin işletmelere imtiyaz tanıdığı bir uygulamaya bürünmüş durumda. Tamam, esnafı da düşünelim ama öncelikle kent yaşamının bütünselliğini düşünerek, herkese adil davranılmasını sağlayarak yapalım; birilerine verilen hakla bir başkalarının haklarını çiğneyerek, çiğneterek değil.

Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm belediyelerimizi kaldırım işgallerine göz yummamaya, bu düzensizliğe, bu haksızlığa, kent yaşamını garabete dönüştüren kaldırım işgallerine son vermeye çağırıyoruz.  

Bu durumdan tüm Adanalılar rahatsızdır. Kanıksanan, kanıksandıkça da pervasızlaşan bu durumu engellemek, kent yaşamına ilişkin verdikleri sözlerle belediyelere talip olup halkın oylarıyla göreve gelen yöneticilerin görevidir.

Biz; Adana`nın, sağlıklı, nitelikli, insana öncelik veren, kentlilerin yaşamını kolaylaştıran, sosyal, kültürel açıdan zenginleştiren olanaklar sunan bir kent yaşamına ulaşmasını istiyoruz. Bunun gerçekleşmesi için de sorunları dile getirmeye ve dile getirdiğimiz sorunların çözümü için çalışmaya kararlılıkla devam edeceğiz.

Adanalıları bezdiren, kent yaşamını olumsuzlaştıran kaldırım işgallerine karşı önlem alması için belediyelerimizi göreve davet eder; konunun da takipçisi olacağımızı beyan ederiz. 


Okunma Sayısı: 131

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.