ŞUBE YÖNETİM KURULU SEKRETER ÜYEMİZ LEYLA TAN, 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE AÇIKLAMA YAPTI

Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyemiz Leyla Tan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Ülkemizin dört biryanında evde, okulda, tarlada, fabrikalarda, işyerlerinde yaşamını sürdüren tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

Eklenme Tarihi: 08/03/2021

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI SÜRDÜRÜLEN MÜCADELENİN İÇİNDE HER ZAMAN KARARLILIKLA YER ALACAĞIZ

Ülkemizin dört biryanında evde, okulda, tarlada, fabrikalarda, işyerlerinde yaşamını sürdüren tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz. Birlik ve dayanışmanın günü 8 Mart`ta; kadın cinayetlerinin, kadına yönelik her türlü şiddetin ve baskının olmadığı bir toplumsal yaşam için yılmadan mücadele eden tüm kadınlarımıza selam olsun diyoruz.

Ülkemizde ne yazıktır ki kadına yönelik şiddet, baskı ve eşitsizlik azalmak bir yana daha da artarak devam ediyor. Kadınlar evlerinde, sokakta, işyerlerinde, yaşamın her alanında şiddete maruz kalıyor, eşitsizliğe uğruyorlar. Gericiliğin, erkek egemen anlayışın artan dozu altında kadın cinayetleri intihar, şüpheli ölüm adı altında anılarak görmezden gelinebiliyor. Hatta şiddete uğrayan kadınlar yaşam biçimi sorgulamasına maruz bırakılarak işlenen cinayetler gölgelenmektedir.

Ülkemizde kadına yönelik şiddet arttığı gibi kadın haklarında daha da geriye gidişe zemin hazırlanıyor. Türkiye`de kadına yönelik erkek şiddetinin önlenmesi, soruşturulması ve cezalandırılması için İstanbul Sözleşmesinin etkin şekilde uygulanması gerekirken, İstanbul Sözleşmesi göz ardı edilmekte, hatta yetkili ağızlar tarafından tartışmaya açılmakta, İstanbul Sözleşmesine karşı bir kamuoyu yaratılmaya çalışılmaktadır.

Geçtiğimiz yılı pandemi koşullarının zorlukları altında geçirdik. Bu yıl da devam etmekte olan bu süreç, kadınlar için katmerli sıkıntılara yol açtı. Kadınlar bir yandan virüs tehdidi, artan ekonomik sıkıntılar içindeyken bir yandan da ev içi artan şiddete maruz kaldılar. Tüm yaşanan zorluklara rağmen kadınlar, mücadeleyi daha da ileri götürme kararlılığını göstererek, üstü örtülmeye çalışılan kadın cinayetlerini aydınlatmaya yönelik çalışmaları gayretle sürdürmektedirler.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre 2020 yılında erkekler tarafından 300 kadın öldürüldü, 171 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Öldürülen 300 kadından 182 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi.  22 kadın ekonomik, 96 kadın da boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. Yaşamını kaybeden tüm kadınları üzüntü ve saygıyla anıyoruz.

Tüm dünyada kadın haklarının kazanılma mücadelesinin simgesi olan; sömürüye, ayrımcılığa ve baskıya karşı yürütülen mücadele günü 8 Mart`ta yeni cinayetler yaşanmasın diye inşaat mühendisi kadınlar olarak, kadına yönelik şiddete karşı sürdürülen mücadelenin içinde her zaman kararlılıkla yer alacağımızı bir kez daha vurguluyoruz.

Kadına yönelik şiddetin toplumdaki baskı, şiddet ve gerici anlayıştan beslendiğinin bilincinde olan İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubemiz, demokratik, eşit ve özgür bir toplumsal yaşama ulaşmak için bu onurlu mücadelede kadınlarla dayanışma içinde olmayı her zaman sürdürecektir. Kadınların emek sömürüsüne, ayrımcılığa uğramaması için, hayatlarına sahip çıkabilmesi için, demokrasiyi, barışı, laikliği korumak için bu mücadelenin bir parçası olmaya devam edeceğiz.TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası