İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

16 OCAK 2021, CUMARTESİ   

18

TMMOB ADANA İKK, TMMOB KANUNUNDA YAPILMASI PLANLANAN DEĞİŞİKLİĞE İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPTI

    Yayına Giriş Tarihi: 20.05.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 20.05.2020 16:38:40  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 20.05.2020 16:17:54

TMMOB Adana İKK Sekreteri Erol Salman, Adana İKK temsilcileri ve Şube başkanlarıyla birlikte yaptığı açıklamada; TMMOB’nin kamusal yetkileri ile denetim yaptığını, ülkemize, kamusal varlıklarımıza, halkımıza zarar veren projelere ve politikalara karşı çıktığı, emekten, barıştan ve demokrasiden yana saf tuttuğu için hedef alındığını belirterek; bu saldırıya karşı kararlılıkla mücadele edeceklerini vurguladı.

 

TMMOB ADANA İKK: KAMUSAL SORUMLULUĞU OLAN TMMOB, EMEKÇİDEN VE HALKTAN YANADIR

Ülke olarak yaşanan sıkıntıların Covid-19 pandemisi ile birlikte daha da arttığı, vatandaşların sağlığını koruma endişesi ile ekonomik sorunların arasına sıkıştığı bir dönemden geçmekteyiz. Hal böyle iken bunca ülke sorunu karşısında, ülkenin yararına alınması gereken önlemler, atılması gereken adımlar varken anti demokratik uygulamalardan hiçbir koşulda vazgeçmeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu kez de meslek örgütlerini hedefine aldı. Bu hedef doğrultusunda Anayasa`nın kamu kurum ve kuruluşu niteliğindeki 135. maddesine dayalı 6235 sayılı TMMOB Kanunu`nu değiştirmek için yasa tasarısı başlatma talimatını verdi.

Cumhurbaşkanı ve partisi AKP`nin, pandemi döneminin zor koşullarından yararlanmakta sakınca görmediğini, hatta bir fırsat olarak değerlendirdiğini gerek meslek odalarını hedef alması, gerekse Olimpos ve Salda gibi doğal varlıklarımızı heba etme projeleri, yeni kayyum atamalarından da son günlerin örnekleri olarak açık ve net olarak görmekteyiz.  İktidara yönelik en ufak bir eleştirinin bile soruşturma gerekçesi olduğu ülkemizde,  yandaşlarının televizyon ekranlarından, sosyal medyadan karşılarına aldıkları kesimlere her türlü tehdidi savurması ise bir suç unsuru olarak görülmemektedir.

Demokrasiden, haktan, emekten yana olmak, iktidar için suç sayılmaktadır.  TMMOB`nin hedef alınması da bu nedenledir. Çünkü TMMOB, kamusal yetkileri ile denetim yapmakta, ülkemize, kamusal varlıklarımıza, halkımıza zarar veren projelere ve politikalara karşı çıkmakta, emekten, barıştan ve demokrasiden yana saf tutmaktadır.

TMMOB, bilimsel, teknik esaslar doğrultusunda görüş oluşturarak hazırladığı raporlarla,  açtığı davalarla, ülke kaynaklarının uluslararası sermaye ve yandaş sermaye çevrelerince talan edilmesine karşı durmaktadır.  TMMOB`nin engellenmek istenmesi sermaye talanın önünde duran muhalif bir güç olması,  toplum adına denetim kanallarını çalıştırmasından kaynaklanmaktadır.   TMMOB,  derelerimizin, ormanlarımızın, sulak alanlarımızın, madenlerimizin,  kıyılarımızın ve kentlerimizin geleceğini savunmaktır.  TMMOB Salda, AOÇ, Olimpos, Alpu, Fırtına Vadisi, Munzur ve Kazdağları`nın yok edilmesine karşı durmaktır.

TMMOB aynı zamanda demokrasi mücadelesinin önemli bir unsurudur;  duruşuyla mücadelesiyle, taviz vermeyen tarzıyla, emekten, barıştan yana olan, insanca yaşamın korunmasına yönelik çalışmalarıyla ülkemizin en saygın kurumlarından biridir.

Tüm bunlar otoriter bir iktidar için rahatsız edici ve olmaması gereken unsurlardır. Bu nedenle TMMOB`nin muhalif gücünü ve etkisini kırmak,  kamusal denetim yetkisini gasp etmek, Odalarımız üzerinde otoriter bir denetim kurmak istemektedirler.

TMMOB gibi diğer meslek odaları da iktidarın hedefindedir. Milyonlarca insanı temsil eden meslek örgütlerimiz ilerici, halktan yana, toplumcu mücadele çizgileri nedeniyle ve antidemokratik uygulamalara, kamuyu zarara uğratan girişimlere karşı güç birliği içinde mücadele ettikleri için hedef alınmaktadır. Bu saldırıya karşı da her zaman olduğu gibi birlikte mücadele etmektedirler.

Birliğimizi hedef alan bu saldırılar ilk değildir. TMMOB, darbe dönemlerinde de ortaya çıkarılan, iktidarın yıllardır ajandasında bulunan, defalarca gündeme getirilen bu tür girişimlere daha önce izin vermemiştir.

TMMOB`nin sesini kısmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. Yeniden karşımıza çıkartılan bu saldırıya karşı; ülkemizin bilim ve teknikten güç alan, demokrasi ve barış mücadelesinden vazgeçmeyen,  laikliğe ve cumhuriyet değerlerine sahip çıkan mühendis, mimar ve şehir plancıları kararlılıkla, dirençle mücadele edecektir.

 


Okunma Sayısı: 25

Adana Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.