İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

16 OCAK 2021, CUMARTESİ   

16

ŞUBEMİZ TARAFINDAN İLGİLİ KURUMLARA ŞANTİYELERDEKİ DENETİMİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ HUSUSUNDA YAZI GÖNDERİLMİŞTİR.

    Yayına Giriş Tarihi: 17.04.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 29.04.2020 15:22:13  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 17.04.2020 14:26:49

Şubemiz tarafından Adana Valiliği, İlçe Kaymakamlıkları, İlçe Belediye Başkanlıkları, ÇŞB İl Müdürlüğü, Aile ve Çalışma Sosyal İl Müdürlüğü, Üniversite Rektörlüğü, DSİ 6. Bölge, TCDD dahil olmak üzere ilgili kurumların tamamına şantiyelerdeki denetimlerin gerçekleştirilmesi hususu ilgili yazı gönderilmiştir.

ŞANTİYELER ACİLEN DENETLENMELİDİR!

Şubemiz tarafından Adana Valiliği, İlçe Kaymakamlıkları, Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediye Başkanlıkları, ÇŞB İl Müdürlüğü, Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Üniversite Rektörlüğü, DSİ 6. Bölge, TCDD 6. Bölge dahil olmak üzere ilgili kurumlara şantiyelerdeki denetimlerin gerçekleştirilmesi hususu ilgili yazı gönderilmiştir.

Kurumlara iletilen yazı metni aşağıda yer almaktadır.

DAĞITIMLI YERLERE

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüsü (COVID-19) pandemisi sebebiyle binlerce insan yaşamını yitirmiş olup ülkemizde de bu virüs her geçen gün artarak yayılmaktadır. Bununla birlikte ülke genelinde şantiyeler faaliyetlerine devam ettiklerinden, binlerce meslektaşımız ve milyonlarca işçi hastalık riski ile karşı karşıyadır.

Korona Virüsü pandemisi, işyerleri, meslektaşlarımız ve işçiler yönünden, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu`nun 13. Maddesinde ifade edildiği şekilde ciddi ve yakın tehlike kapsamında olup işverenler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü`nün 20 Mart 2020 tarihli  "Covid-19 tedbirleri" genelgesi ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı`nın 13 Nisan 2020 tarihinde yayınlamış olduğu "Şantiyelerde Alınacak Yeni Korona Virüs Tedbirleri"nde belirtilen hususlara uymak zorundadırlar.

Ülke genelindeki tüm işyerlerinde gerekli tüm iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınması yasal bir zorunluluk olmuştur. Bu nedenle ilimiz genelinde bulunan şantiyelerde gerekli önlemlerin alınıp alınmadığına dair denetimler yapılmalıdır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı genelgesinin gerçekleştirilmesi yönünde Meslek Odamıza düşen sorumluluk gereği bu durumu Kurumunuza/ Belediyenize bildirir, iş sağlığı ve güvenliğinin kamusal bir görev olması nedeniyle tarafınızca il/ilçe genelinde faaliyetine devam eden şantiyelerin tespit edilerek ivedilikle denetimden geçirilmesi hususunda gereğini bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İstanbul Şube Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 47

Adana Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.