TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ DÜNYA SU GÜNÜ AÇIKLAMASI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

09 TEMMUZ 2020, PERŞEMBE   

45

DÜNYA SU GÜNÜ AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 24.03.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 24.03.2020 16:41:52  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 24.03.2020 16:41:43

Şube Başkanımız Hasan Aksungur 22 Mart Dünya Su günü nedeniyle yaptığı açıklamada herkesin; temiz suya, sağlık güvencesine, barınma hakkına, afet ve salgın zamanlarında devlet güvencesine sahip olması gerektiğine vurgu yaptı

 

SU, TİCARİ BİR META OLMAMALIDIR

Dünya Su Günü,  giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine odaklanılmasını sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından belirlenmiş olup, 1993 yılından bu yana her yıl 22 Mart`ta dünya çapında kutlanmaktadır.  

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi olarak her yıl Dünya Su Gününde, su kaynaklarının önemine, çevrenin korunmasına, iklim değişikliğine dikkat çekiyoruz. İçinde bulunduğumuz bu dönemde; dünyamızda, insan ve canlı sağlığına, doğaya zarar veren pek çok felaket yaşanmaktadır. Ve asıl üzücü olan, bu felaketlerin yaşanmasında,  insan faaliyetleri kayda değer bir etkendir. 

Bir süredir dünyamız, hızlı yayılım gösteren koronavirüs salgınıyla karşı karşıya ve salgınının yayılımı her geçen gün katlanarak artmaktadır. Hemen hemen hiçbir ülkenin koronavirüs salgınından muaf kalmadığı bu koşullarda, insanların temiz suya ve sağlık koşullarına erişmesinin ne denli önemli olduğu açıkça ortadadır.

COVID-19 koronavirüs pandemisi yayıldıkça, ellerimizi nasıl yıkacağımız ve diğer önlemler konusuna dair haklı ve yerinde rehberlikler artmış durumdadır. Bu öneriler elbette ki önemli ve gereklidir. Ancak en temel gereksinim olan temiz suya, hijyen ve sağlık koşullarına sahip olamayan, sağlık kuruluşlarına ulaşım imkanı olmayan çok sayıda insan var dünyamızda. Bu insanlar da bilindiği üzere yoksul insanlardır.

Bugün, yaklaşık 2,2 milyar insan güvenli içme suyundan yoksundur ve 4,2 milyar insan yeterli sağlık koşullarına sahip olmadan yaşamaktadır. Su kaynaklarına ve sağlığa erişim konularında acil bir şekilde hareket etmediğimiz sürece,  tehlikenin boyutu daha da artacaktır.

SONUÇLAR TÜM İNSANLIĞI TEHDİT ETMEKTEDİR

Ayrıca bu virüs göstermektedir ki doğal yaşamın insan eliyle zarar görmesinin, dünya kaynaklarının tüketilmesinin, su kaynakların azalmasının, iklim değişikliğinin sonuçları tüm insanlığı tehdit etmektedir. Ama kapitalist sistem içinde alınan tedbirler ne yazıktır ki bir avuç insanı, sermayeyi kollar nitelikte kalmaktadır.

Ülkemizde virüs nedeniyle açıklanan paket de bu mahiyettedir. Paketteki tedbirler sermayeyi destekler nitelikte olup halka, yoksullara düşen ise popülist söylemler,  sabır ve dua tavsiyesidir. Halk sağlığını ilgilendiren bu süreçte yapılması gerekenler; açık olmak, adil davranmak,  ayrımcılık yapmamaktır.  Dar gelirli yurttaşları, sayısı artacak olan işsizleri, evlerine ekmek götürmek için sağlık koşullarından yoksun çalışmak zorunda olanları önceliğe almaktır. Yaşanılan salgın sebebiyle canla başla çalışan sağlık emekçilerimiz için alınacak önlemler hayati önemdedir.  Sağlık emekçileri için alınacak her tedbir sadece onları değil tüm toplumu düşünmek demektir.

HERKES AFET VE SALGIN DÖNEMLERİNDE DEVLET GÜVENCESİNE SAHİP OLMALIDIR

Atılacak adımların doğru, sistemli, programlı, bilimsel, hakkaniyetli ve etkili yapılabilmesi için devletin kurumları, risk altındaki grupları temsil eden kurumları ortak çalışmaya dahil etmelidir. İlgili meslek kuruluşları, emek örgütleri süreçten dışlanmamalıdır. 

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi olarak Dünya Su Günü vesilesiyle bir kez daha vurgulamak isteriz ki yüzyılımızın felaketi savaşlara, insanların yerlerinden yurtlarından edilmelerine, çevreyi doğayı katleden rant faaliyetlerine, felaketler ve salgınlar karşında ayrımcı tutumlara şiddetle karşı çıkacağız.

Herkes; temiz suya ulaşıma, sağlık güvencesine, barınma hakkına, afet ve salgın zamanlarında devlet güvencesine sahip olmalıdır. Bu koşulların var olacağı bir ülke ve bir dünya için mücadelemizi yılmadan sürdüreceğiz.

 


Okunma Sayısı: 2

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.