TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

06 NİSAN 2020, PAZARTESİ   

4

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN!

    Yayına Giriş Tarihi: 29.08.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 29.08.2019 17:55:38  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 29.08.2019 17:43:04

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yapmış olduğu açıklama. 29 Ağustos 2019

30 Ağustos 1922 Tarihi emperyalist işgalden kurtuluşun önemli bir halkasıdır. Bu mücadeleyi haklı ve meşru kılan da emperyalist işgale ve emperyalist projelere karşı verilen özgürlük ve bağımsızlık savaşı olmasıdır.

1914 yılında başlayan Birinci Dünya savaşı, emperyalist ülkelerin yer altı ve yer üstü kaynaklarını ele geçirmek istemelerinin bir savaşıydı. Bu savaş; Bugünkü Irak, Libya, Suriye, Tunus gibi ülkelerin petrollerine el konulmasını amaçlıyordu. Bu nedenle milyonlarca insan yaşamını yitirdi, yaralandı. Her savaşta olduğu gibi kentler alt üst oldu, ülkeler daha da fakirleşti. Amerika başta olmak üzere birçok sömürücü ülkenin Ortadoğu`da bugün bile bulunuyor olması, birçok bakımdan "30 Ağustos Zafer Bayramını" daha da anlamlı kılıyor. Demek ki paylaşım savaşı günümüz dünyasında da devam ediyor. 

Ayrıca tüm yaşanmışlıklara rağmen ülkemizin bugün Suriye bataklığı içine sokulmuş olması, tarihin olumsuz örneklerinden yeterli ölçüde derslerin alınmamış olduğunun bir nişanesi olarak ifade edilebilir. 

Birinci Dünya Emperyalist Paylaşım Savaşında Osmanlı Devleti büyük hayallerle Almanya`nın yanında savaşa girmişti. Dünya ülkeleri ikiye ayrılmıştı. Osmanlı Devleti, yenilen tarafla birlikte tarih sahnesinden çekilmekle yüz yüze kalmıştı. Ortaya çıkacak boşluğu İngiltere, Fransa, ABD, İtalya ve Yunanistan gibi ülkeler dolduracaktı.

19 Mayıs 1919 yılında Mustafa Kemal`in Samsun`a çıkmasıyla kurtuluş savaşı başlatılmış, kongreler ve konferanslar yapılarak 23 Nisan 1920 tarihinde ülkemizin tüm kentlerinden gelen temsilcilerle, Türkiye Büyük Millet Meclisi toplanmıştı. 

TBMM`nin toplanmasıyla bağımsızlık ve özgürlük meşalesinin ışıkları daha da büyümüş, TBMM kendi adına savaşı yönetmek üzere Mustafa Kemal Atatürk`e sürelerle sınırlı olmak üzere yetkiler vermişti. TBMM`nin vermiş olduğu bu yetkiler, mevcut duruma bağlı olarak yeniden gözden geçiriliyordu. 

TBMM`nin gözetim ve denetiminde sürdürülen kurtuluş mücadelesi, 30 Ağustos 1922 tarihinde emperyalist işgali sonlandırarak Türkiye Cumhuriyeti`nin doğuş tarihi olarak tarihteki yerini almıştır.

Ayrıca, Mustafa Kemal ve Kurtuluş Savaşı önderlerinin vermiş oldukları bu mücadelenin temel amaçlarından biri yüzünü gericiliğe değil de bilime, ileriye ve çağdaşlığa dönen bir anlayış olmasıdır.

Ülkemizde bugün 30 Ağustosu unutturmak ve bağımsızlığımızı bağımlı hale getirmeyi düşünen küçümsenmeyecek sayıda insan var. 15 Temmuz darbe girişiminin; "Demokratik Parlamenter Sisteme Dayalı" bir yönetim yerine, cemaatlere, gericiliğe ve dış emperyalist güçlere bağlı bir yönetim biçiminin kurulmak istenmesinin bir sonucu olarak ortaya çıktığını unutmamak gerekir. 

Kurtuluş Savaşı sırasında bile yetkilerini tek adama devretmeyen TBMM`nin bugün; yetkisini büyük ölçüde tek adama devrederek cılızlaşmış olması oldukça düşündürücüdür.

Haklı ve meşru temelleri olan Türkiye Cumhuriyeti bugün Ortadoğu`da sürdürülen yeni bir paylaşım savaşının içinde yok edilmek isteniyor. Giderek bölgemizde güçlenen gerici, adaletsiz ve baskıcı bir rejim yerine; her ülkenin kendi geleceğini belirleme hakkına sahip olacak şekilde özgür bırakılması gerekiyor.

Ülkemizin yeni bir kurtuluşa ve kuruluşa ihtiyacı var. Bu kurtuluş gerici, asalak ve sömürgen olmayan; adaletli, barışçı ve özgürlükçü bir kurtuluş olmalıdır.

Bugünlerde yaşadıklarımız Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı önderlerinin ne kadar zor bir işi başardıklarını bir kez daha gözler önüne sermiştir. 30 Ağustos 1922 tarihi bu nedenle unutulmamalı, bağımsız bir Türkiye kuranlar her zaman saygıyla anılmalıdır.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI 
YÖNETİM KURULU


Okunma Sayısı: 67

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.