TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ ALADAĞ İLÇESİNDE HES İNŞAATINDA MEYDANA GELEN KAZA İLE İLGİLİ AÇIKLAMA ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

06 HAZİRAN 2020, CUMARTESİ   

14

ALADAĞ İLÇESİNDE HES İNŞAATINDA MEYDANA GELEN KAZA İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

    Yayına Giriş Tarihi: 03.05.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 03.05.2019 17:35:57  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 03.05.2019 17:31:30

Şube Başkanımız, Adana’nın Aladağ ilçesindeki hidroelektirik santralinde yükleme havuzundaki kapağın kopması nedeniyle oluşan taşkın, ölüm ve yaralanmalarla ilgili açıklama yaptı

 

Adana`nın Aladağ ilçesindeki hidroelektirik santralinde yükleme havuzundaki kapağın kopması sonucu yaşanan taşkında 1 işçimiz hayatını kaybetmiş,  3 işçi yaralanmıştır. Öncelikle kaybettiğimiz işçi arkadaşımız ve yaralılar için üzüntümüzü belirtmek isteriz.

Valilik, Kaymakamlık ve yüklenici şirketin açıklamalarından sorunun teknik nedenlerle kaynaklandığı belli olmaktadır.  Yedi yıl önce 24 Şubat 2012`de, Göksu Irmağı üzerindeki Gökdere Köprü Barajı`nda derivasyon tüneli kapağının patlaması sonucu suya kapılan 10 işçi yaşamını yitirmişti. İşçilerden 5`inin cansız bedeni bulunamamıştı. Ve neden yine bir dizi ihmal sonucuydu.

Yaşananlar göstermektedir ki acı tecrübelerden ders alınmamakta, benzer hatalar tekrarlanmaktadır. Çevresel ve sosyolojik etkileri hesaba katmadan, hiçbir kurum veya kuruluşun görüşü alınmadan,  bölge halkının ihtiyaçlarını yok sayarak Hidroelektrik Santrallerinin hayata geçirilmesi bu kazalara davetiye çıkarmak demektir.  Bu noktada, ülkemizin su kaynaklarını ticari kaygılar esas alınarak özel sektörün eline teslim eden iktidar anlayışı sorgulanmalıdır.

Oysaki doğayı, çevreyi ve elbette ki insan hayatını öncelikli tutan anlayış temel alınmalı, kar hırsına yenik düşen anlayışlar terkedilmelidir. Bu hem ülkemizin su kaynaklarına sahip çıkmak hem de canlıları korumak için gereklidir.

İnşaat Mühendisleri Odamız meydana gelen kazanın nedenlerini detaylı olarak inceleyecektir. Şubemiz doğanın tahribatına, nehirlerimizin doğal akışına müdahaleyi doğru bulmamaktadır. Nehirlerimizi özel şirketlerin kullanımına, inşaatına açan, çalışanların can güvenliğini hiçe sayan projeler terkedilmelidir.

Sorumluların bir an önce tespit edilmesi için soruşturmanın ivedilikle yapılması gerektiği açıktır. Ancak ne yazıktır ki pek çok maden göçüğü, baraj patlaması, bina çökmesi vb. kazaların yaşandığı ülkemizde, sorumlulara gerekli müeyyidelerin uygulanmadığı görülmektedir. Yetkilileri kazanın teknik nedenlerini ortaya çıkarmaya, ihmali olanları tespit edip kamuoyuyla paylaşmaya davet ediyoruz.

Ölen işçimizin yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılarımızın da bir önce sağlığına kavuşmasını dileriz.

Zekeriya Turanbayburt

İMO Adana Şube Başkanı

 


Okunma Sayısı: 58

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.