NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ (TBDY-2018) GENEL KONULAR UYGULAMA EĞİTİMİ SEMİNERLERİNİN YEDİNCİSİ ADANA’DA YAPILDI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

23 EYLÜL 2019, PAZARTESİ   

13

TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ (TBDY-2018) GENEL KONULAR UYGULAMA EĞİTİMİ SEMİNERLERİNİN YEDİNCİSİ ADANA’DA YAPILDI

    Yayına Giriş Tarihi: 10.12.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 10.12.2018 14:44:32  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 10.12.2018 11:19:07

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası tarafından, 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek olan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinin Bölgesel ‘1. Genel Konular Uygulama Eğitim Seminerleri`, Adana Şubemizce, 8 – 9 Aralık 2018 tarihlerinde, Yüreğir Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

 

TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ (TBDY-2018) GENEL KONULAR UYGULAMA EĞİTİMİ SEMİNERLERİNİN YEDİNCİSİ ADANA`DA YAPILDI

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası tarafından, 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek olan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinin Bölgesel ‘1. Genel Konular Uygulama Eğitim Seminerleri`, Adana Şubemizce, 8 – 9 Aralık 2018 tarihlerinde, Yüreğir Belediyesi Kültür Merkezi`nde düzenlendi.

Açılış konuşmasını İMO Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayburt`un yaptığı seminere, Meslek İçi Eğitim Kurulu Başkanı Nusret Suna da katıldı.

Zekeriya Turanbayburt`un  konuşma metni:

"Değerli meslektaşlarım, hoş geldiniz. Sizleri İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi Yönetim Kurulumuz ve şahsım adına, saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Değerli meslektaşlarım, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği, 18 Mart 2018 tarihinde Resmi Gazete`de yayımlandı;  yürürlüğe girme tarihi 1 Ocak 2019 olarak belirlendi. Bir aydan kısa bir süre sonra yürürlüğe girecek olan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği, mesleğimiz ve mesleki sorumluluklarımız açısından kapsamlı olarak incelenmelidir.  Değerli hocalarımız,  iki gün sürecek olan seminerlerle yönetmeliğin konularını detaylı olarak anlatıp, bizleri bilgilendirecekler. Katkıları için kendilerine, tüm meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum.

Biliyoruz ki; bir deprem ülkesinde yaşıyoruz. Ülke yapı stokuna baktığımızda yaklaşık  % 60`nın kaçak olduğu bilinmekte olup; 13 milyon civarında olan kaçak yapılar, olası bir depremde önemli bir risk teşkil etmektedir.

Bu sorunun çözümü için adımlar atılmadıkça, bir doğa olayı olan depremler ne yazıktır ki doğal afete dönüşmekte, telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açmaktadır. Şurası aşikar ki deprem zararlarının en aza indirgenmesi ancak depreme dayanıklı yapılar üretmekle, bunu sağlayacak olan yasal düzenlemeler ve bu düzenlemelerin uygulanması ile mümkündür.

İnşaat Mühendisleri Odamız, bu gerçekliğin bilincinde olarak bilim ve tekniğe dayanan, kamu yararını esas alan bir anlayışın ülkemizde hakim olmasını istemekte ve bu doğrultuda çalışmalar yürütmektedir.  Ancak bizler bu salonda Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği konularını işlerken, diğer yandan ülkemizde başvuru süresi bu yılın Aralık ayı sonuna kadar uzatılan imar barışı adı altında bir imar affı yürürlüktedir.  Ne yazıktır ki bu yasayla yapının depreme dayanıklılığı hususu, malikin sorumluluğuna bırakılmıştır.

Bu nedenle, merkezi ve yerel yönetimler, uygulayıcılar,  sorumlu teknik elemanlar, iş sahipleri,  tüm paydaşlar; depreme dayanıklı yapıların üretilmesi için ortak çaba göstermelidir. Bizler bunun sağlanması için, bilim ve tekniğin yolunda, kamu yararından taviz vermeden yürümeye devam edeceğiz.

Seminerimizin başarılı geçmesi temennisiyle, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlarım."

Eğitim Seminerinin ilk gününde;

Prof. Dr. Mehmet Nuray Aydınoğlu; Genel Hükümler (TBDY-2018 Bölüm 1), Türkiye Deprem Tehlikesi Haritası (TDTH-2018) ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinde Deprem Yer Hareketi (TBDY-2018 Bölüm 2), Deprem Etkisi Altında Değerlendirme ve Tasarım İçin Genel Esaslar (TBDY-2018 Bölüm 3), Deprem Etkisi Altında Dayanıma Göre Tasarım İçin Hesap Esasları (TBDY-2018 Bölüm 4)

Prof. Dr. Zekai Celep; Deprem Etkisi Altında Betonarme Binaların Tasarımı İçin Özel Kurallar (TBDY-2018 Bölüm 7),

Dr. Ş. Şeref Polat; Örnek BA-1: Süneklik düzeyi yüksek 6 katlı betonarme perdeli/çerçeveli bina taşıyıcı sisteminin Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ile hesabı ve tasarımı

Dr. Öğr. Üyesi Eren Vuran; Örnek BA-2: Burulma Düzensizliği olan süneklik düzeyi bakımından karma 8 katlı betonarme perdeli/çerçeveli bina taşıyıcı sisteminin Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ile hesabı ve tasarımı

Y. İnş. Müh. Abdullah Karaçöp; Örnek BA- 3: Süneklik düzeyi yüksek 12 katlı betonarme perdeli/kirişsiz döşemeli bina taşıyıcı sisteminin Mod Birleştirme Yöntemi ile hesabı ve tasarımı sunumlarını yaptı.

Eğitim Seminerinin İkinci gününde;

Prof.Dr. Erkan Özer; Deprem Etkisi Altında Çelik Binaların Tasarımı İçin Özel Kurallar (TBDY 2018 Bölüm 9)

Dr. Öğr. Üyesi Cüneyt Vatansever; Örnek Ç-l: Süneklik düzeyi yüksek moment aktaran çelik çerçeveli bina taşıyıcı sisteminin hesabı ve tasarımı; Örnek Ç-2: Süneklik düzeyi yüksek merkezi çaprazlı çelik çerçeveli bina taşıyıcı sisteminin hesabı ve tasarımı; Örnek Ç-3: Süneklik düzeyi yüksek dışmerkez çaprazlı çelik çerçeveli bina taşıyıcı sisteminin hesabı ve tasarımı

Prof.Dr. Recep İyisan; Deprem Etkisi Altında Temel Zemini Davranışı ve Temel Tasarımı (TBDY-2018 Bölüm 16)

Prof.Dr. Mehmet Berilgen; Örnek Z-I-l: Zemin araştırmaları, Veri Raporu ve Geoteknik Rapor hazırlanması; Örnek Z-I-2: Yüzeysel temeller için statik yükler ve deprem etkisi altında tasarım örneği; Örnek Z-I-3: Bodrum perdelerinin ve dayanma yapılarının deprem etkisi altında hesabı sunumlarını yaptı.

Seminere yaklaşık 350 kişi katıldı.Okunma Sayısı: 254

Adana Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır