NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ 9. KIYI MÜHENDİSLİĞİ SEMPOZYUMU 1- 3 KASIM 2018 TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

20 HAZİRAN 2019, PERŞEMBE   

13

9. KIYI MÜHENDİSLİĞİ SEMPOZYUMU 1- 3 KASIM 2018 TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 06.11.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 06.11.2018 16:42:51  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 06.11.2018 16:01:17

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi’nin yürütücülüğünde düzenlenen 9. Kıyı Mühendisliği Sempozyumu 1-3 Kasım 2018 tarihlerinde Çukurova Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştirildi. Üç gün süren sempozyumda, üniversitelerden bilim insanları ve konuyla ilgili uzmanlar, 18 oturumda 76 bildiri ve 4 birleşik oturumda kıyı ve deniz mühendisliğindeki gelişmeleri kapsayan, örnekler sunan, kıyılarımızın korunmasının ülkemiz açısından önemine değinen sunumlarını yaptılar.

 

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi`nin yürütücülüğünde düzenlenen 9. Kıyı Mühendisliği Sempozyumu 1-3 Kasım 2018 tarihlerinde Çukurova Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştirildi. Üç gün süren sempozyumda, üniversitelerden bilim insanları ve konuyla ilgili uzmanlar, 18 oturumda 76 bildiri ve 4 birleşik oturumda kıyı ve deniz mühendisliğindeki gelişmeleri kapsayan, örnekler sunan,  kıyılarımızın korunmasının ülkemiz açısından önemine değinen sunumlarını yaptılar. Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Amfisi`nde Adana Büyükşehir Belediye bandosunun renkli gösterisiyle başlayan sempozyumda, Adana`yı tanıtan bir sunum da gösterildi.

Sempozyumun açılış konuşmaları Oda Başkanı Cemal Gökçe, Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayburt, Sempozyum Onursal Başkanı ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşen Ergin, Sempozyum Başkanı, ODTÜ Öğretim Üyesi Dr. Işıkhan Güler tarafından yapıldı.

Cemal Gökçe: Kıyı yönetimi bilimsel verilerle, ülke ve kent planlarıyla birlikte ele alınmalıdır.

İnşaat Mühendisleri Odası(İMO) Başkanı Cemal Gökçe; iklim değişikliklerinin kıyılara olan etkilerinin araştırılarak bütünleşik bir kıyı alanları yönetiminin oluşturulmasının, İMO`nun öncelikleri arasında olduğunu ifade ederek, deniz ve kıyılarımıza yönelik yapılan çalışmaların, deniz ulaşımı ve deniz ticaretinin gelişmesine de katkı yaptığını söyledi. Kıyıların, insan ilişkisi bakımından ve yaşam alanlarının seçilmesinde her zaman bir mücadele alanı olarak şekillendiğini ifade eden Gökçe, "Son yıllarda kıyıların varlığını sadece ticari bir varlık olarak gören çevreler çoğalmaya başladı. Bu çevreyle kıyıların korunmasını sağlamaya çalışan çevreler arasında sürekli bir çatışma var. Ne yazık ki ülkemizde bugüne kadar çıkarılan yasalar; kıyılarımızı koruma ve kullanma ilişkisini sağlıklı bir şekilde oluşturamamıştır. Kaçak, çarpık ve aşırı yoğun bir yapılaşmanın önü çoğu kez bilinçli olarak açık tutulmuştur. Her alanda olduğu gibi kıyı yönetimi alanında da çıkarılan yasa ve yönetmelikler, var olan yapıları yasallaştırmak için kullanılmıştır. Bugün kıyı yönetiminin bilimsel verilerle birlikte değerlendirilerek bütünleşik ülke ve kent planlarıyla birlikte ele alınması zorunlu bir hale gelmiştir" dedi.

Zekeriya Turanbayburt: Benzersiz Çukurova Deltasını göz bebeğimiz gibi korumalıyız

İMO Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayrurt, sempozyumun Adana`da yapılıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Böylesi kapsamlı bir sempozyuma ev sahipliği yapıyor olmamız, ülkemize olduğu kadar Adana, çevredeki il ve ilçelerimize de katkı sunacaktır. Bölgemiz, önemli doğal özellikleri olan bir kıyı şeridine, Türkiye`nin en büyük ve benzersiz deltası Çukurova Deltasına sahiptir. İskenderun Körfezi ile Mersin Körfezi arasında kalan bölgede, iki milyon yıl önce oluşan çökelti alanları, zamanla akarsuların getirdiği malzemelerle dolarak bu bereketli deltayı meydana getirmiştir.  Doğuda Ceyhan ırmağının, batıda Seyhan ırmağının ve Tarsus Berdan çayının alüvyonlarından oluşmuş Çukurova Deltası, lagünleri, kumulları ve sazlıklarıyla, binlerce yıldır nice canlıya ev sahipliği yapmıştır, yapmaya devam ediyor. 184 farklı kuş türü, 110 km kumsalı, Tuzla, Akyatan, Ağyatan ve Yumurtalık lagünleri, değerli bitkileri ile korunmasının titizlikle yapılması, el üstünde tutulması gereken önemdedir. Bu alanların korunması; ülkemizin, doğanın, insanlarımızın geleceğinin korunması demektir" dedi.

Ayşen Ergin: Denizlerimizi ve kıyılarımızı korumak geleceğimizin güvencesidir

Sempozyum Onursal Başkanı ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşen Ergin, kıyıların ekonomik potansiyele katkısı ve kıyılarımıza sahip çıkmamız gerekliliğinden bahsederek "denizler ve kıyı alanları dünyanın en önemli ekonomik potansiyeline sahiptir. Deniz ulaşımından doğal kaynaklara, balıkçılıktan farklı gıda kaynaklarına, turizmden, yerel yerleşme alanlarına, ülke savunmasından yenilenebilir enerji kaynaklarına kadar çok geniş bir yelpazeyi kaplayan denizlerimizin ekonomik gücü "Mavi Büyüme" ve "Mavi Ekonomi" olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde denizlerimizi ve kıyı alanlarını ekolojik dengesini koruyarak doğru planlama, tasarım, uygulama, denetleme ile ülke ve kamu yararına kullanmak geleceğimizin güvencesi olacaktır" dedi.

Işıkhan Güler: Deniz ve kıyılar özel mülkiyete değil toplum yararına açık olmalıdır

Sempozyum Başkanı, ODTÜ Öğretim Üyesi Dr. Işıkhan Güler; kıyıların çevre ve kamusal alan açısından önemine değinen konuşmasında, çevre hakkımızı savunmamız gerektiğini vurguladı. Kıyıların özel mülkiyete ya da kullanımına  açık olamayacağını söyleyen Güler; "Kıyıların,  evrensel ve ekolojik önemleri ve tüm ulusun tüm insanlığın ortak geleceği açısından ancak toplum yararına açık bir kullanım içinde, çevre hukuku ve imar düzeni kuralları içinde korunması gerekiyor. Kıyılarla özdeşleşen canlı türlerinin yaşamalarına olanak vermek, kuşakların yok olmaması için çaba göstermek için çevre hakkımızı var gücümüzle korumalıyız. Doğa insan etkileşiminde dengeyi sağlayacak deniz ve kıyı kaynaklarının doğaya uygun şekilde kullanımı kıyı mühendisliğinin sorumluluğu altındadır" dedi.

ÜÇ GÜN SÜRDÜ

Açılış konuşmalarının ardından Ayşen Ergin`in oturum başkanlığında ilk oturuma geçildi. Üç gün süren sempozyuma; İMO Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Şükrü Erdem, Sayman Üye Bülent Erkul, Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Kaya, Cem oğuz ve Necatı Atıcı, İMO Adana Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyes Suphi Civelek, Sayman Üye Duygu Argunşah, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Uncu, Leyla Tan, Kamil Sürenkök, İMO Onur Kurulu Üyesi Abdullah Bakır, Denetleme Kurulu Üyesi Volkan Engin, TMMOB Adana İKK Sekreteri Erol Salman, TMMOB`ye bağlı Odaların Adana Şube Başkanları, Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı İsmail Hakkı Çağatay, Ulaştırma ve Altyapı Yatırımları Bölge Müdürü Ecvet Doğan,  26. Dönem Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Seyhan Belediye Başkan Yardımcıları Ulaş Toros ve Hıdır Çak ve çeşitli üniversitelerden bilim insanları katıldı.

 


Okunma Sayısı: 117

Adana Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır