NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ MÜHENDİSLİKTE ETİK SEMİNERİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

20 MART 2019, ÇARŞAMBA   

45

MÜHENDİSLİKTE ETİK SEMİNERİ

    Yayına Giriş Tarihi: 05.12.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 05.12.2017 10:39:07  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 05.12.2017 10:18:05

Şube binamızda 1 Aralık Cuma günü ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tokyay’ın konuşmacı olarak yer aldığı ‘Mühendislikte Etik’ Semineri düzenlendi

Şubemiz, ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tokyay`ın konuşmacı olarak yer aldığı ‘Mühendislikte Etik` Semineri düzenledi. Seminerin açılış konuşmasını yapan Şube Başkanımız H. Çağdaş Kaya ve seminer başlangıcında konuşan Adana Milletvekili, İMO Adana Şube Üyesi Zülfikar İnönü Tümer, etik kavramının önemine vurgu yaptı.

MÜHENDİSLİK SORUMLULUĞU

Açılış konuşmalarının ardından Prof Dr. Mustafa Tokyay, seminerine etik kavramını açıklayarak başladı.  Etik kavramının; hak, özgürlük, yükümlülük,  toplumsal yarar, adalet ve erdem esaslarına dayalı, insanların davranışlarında neyin doğru neyin yanlış olduğunu belirleyen standartlar olduğunu belirten Tokyay, "Etik aynı zamanda, bireylerin mevcut kural ve standartları; yaşam, mahremiyet ve zarar görmeme hakları, dürüstlük, merhamet, çalmama, yalan söylememe ve iftira atmama kavramları ışığında sorgulama sorumluluğudur" dedi.

 "TOPLUMUN GÜVENLİĞİ, SAĞLIĞI VE REFAHI ESAS ALINMALIDIR"

İnsan zekasının teknolojiyi yarattığını ve gelişen teknolojinin her gün yeni etik ikilemlere, sorunlara, sorulara yol açtığını kaydeden Tokyay şöyle devam etti:
"Etik olanla olmayanı ayırt edebilmek için ‘ben` ve ‘sen`in ötesinde bir yaklaşım gerekir. Bu hiç de kolay değil. O halde, hak, adalet, eşitlik, yaşamın kutsallığı gibi hususları dikkate alarak toplumsal faydayı maksimize eden bir yaklaşımı kararlarımızda uygulamalıyız.   Mesleki etik ise her hangi bir mesleki alanda etkileşimin doğru, yararlı ve etkin olmasını sağlayan kurallar ve davranışlar bütünüdür. Bilgi ve beceriyi insanın, insanlığın refahı ve çevrenin gelişimi için kullanmak, dürüst ve tarafsız olmak ve işverenine, istemcilerine ve topluma doğrulukla hizmet vermek, mühendislik mesleğinin gelişimi ve prestiji için çaba sarf etmek, mesleki ve teknik örgütleri desteklemek, mühendislikte etiğin temel ilkeleridir. Mühendisler mesleki görevlerini yerine getirirken toplumun güvenliği, sağlığı ve refahını her şeyin üstünde tutmalıdır. Mühendisler, çıkar ilişkilerine giremez ve çıkar ilişkisi izlenimi dahi yaratamaz. Mühendislerin resmi raporları, açıklamaları objektif ve güvenilir olmalıdır"

ÖĞRENCİLER GÖRÜŞLERİNİ AKTARDI

Semineri,   Şube üyelerimiz, TMMOB`ye bağlı Odaların Adana Şube Başkan ve üyeleri ile çok sayıda Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi`nde öğrenim gören öğrenciler, ilgiyle dinledi. Seminerin bitiminde salondaki mühendis ve öğrenciler Tokyay`a soru yöneltti, konuyla ilgili görüşlerini de ifade etti.


Okunma Sayısı: 97

Adana Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır