NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ KENTSEL DÖNÜŞÜM KOMİSYONUMUZ SİNANPAŞA MAHALLESİNDE VATANDAŞLARLA TOPLANTI YAPTI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

23 MAYIS 2018, ÇARŞAMBA   

50

KENTSEL DÖNÜŞÜM KOMİSYONUMUZ SİNANPAŞA MAHALLESİNDE VATANDAŞLARLA TOPLANTI YAPTI

    Yayına Giriş Tarihi: 29.03.2017   Güncellenme Zamanı: 29.03.2017 10:15:21  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 29.03.2017 10:08:13

Şube Başkanımız ve Kentsel Dönüşüm Komisyon üyelerimiz, mahallelerinde 11 yıldır sonuçlandırılmayan kentsel dönüşüm konusunu konuşmak ve sorunlarını dinlemek için Sinanpaşa mahallesi sakinleriyle görüştü.

Şube Başkanımız ve Kentsel Dönüşüm Komisyonu üyelerimiz, mahallelerinde 11 yıldır sonuçlandırılmayan kentsel dönüşüm konusunu konuşmak ve sorunlarını dinlemek için Sinanpaşa mahallesi sakinleriyle görüştü. Kentsel dönüşüm nedeniyle mağdur olduklarını dile getiren ve yıllardır kentsel dönüşüm beklentisi içinde evlerine çivi bile çakamayan mahallelilerin sıkıntısı çok büyük. 

MAHALLELİ KENDİSİNİ GÜVENDE HİSSETMİYOR
On yıl önce Büyükşehir Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Sinanpaşa Mahallesinde kentsel dönüşümün hala sonuçlandırılmamış olması mahalle sakinleri için hayatı çekilemez hale getirmiş. Kentsel dönüşüm gerekçesi mahallede bakımsız, terkedilmiş bir görüntü yaratmış, yollar bu gerekçeyle yapılmıyor, boşalan evler ve işyerleri var. İnsanlar önemli güvenlik sorunlarının olduğunu dile getiriyor. Yıllardır bilgi verilmeden beklenti içine sokulmuş olmalarından şikâyetçiler, sorunlarına bir an önce çözüm bekliyor. "Yapamayacaklarsa bıraksınlar biz kendi çözümlerimizi kendimiz bulalım" diyenler var.

"11 YILDIR NE OLDUĞU BELLİ OLMAYAN BİR PROJENİN İÇERİSİNDEYİZ"

Sinanpaşa Mahallesi Yardımlaşma Derneği`nin konuğu olan Şube Başkanımız H.Çağdaş Kaya ve Kentsel Dönüşüm Komisyonu üyelerimiz Sinanpaşıların sorunlarını dinledi ve görüşlerini mahallelilerle paylaştı.

11yıldır ne olduğu belli olmayan bir projenin içerisinde olduklarını dile getiren dernek başkanı Ali Özaslan, yetkililere seslenerek Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığından bir an önce Sinanpaşa mahallesi kentsel dönüşüm projesi maliklerine bilgi verilmesi veya teklif getirilmesini istedi.   36 aydır yönetimde bulunan yetkililerin artık bu işi sonuca bağlamalarının zamanının çoktan geçtiğini belirten Özarslan, "Sinanpaşa Mahalle sakinlerinin yıllardır bu proje nedeniyle yaşam alanlarına bakım onarım yaptıramamaktadır,  maliklerin çoğu mahalleden uzaklaşmıştır. Boşalan konutlar asayiş konusunda tehlike doğurmuştur.  Mahalle sakinlerinin can, mal güvenliği konusunda son derece endişeleri bulunmaktadır.  Yetkililerin önlem alması dileğimizdir" dedi.

İMO,  GELİŞMELERİ TAKİP EDİYOR

Şube Başkanımız H. Çağdaş Kaya, ülkemizdeki kentsel dönüşüm projelerinde mahalle sakinlerinin itirazlarının görmezden gelindiği, seçeneklerin vatandaşlara dayatmayla sunulduğu, projelendirme aşamalarında mahalle halkının ekonomik olanakları ve sosyal koşullarının değerlendirmeye alınmadığı bir süreç yaşandığını, vatandaşlar açısından kabul edilemez adaletsizlikler yaşandığını ifade etti.

Adana`daki tüm kentsel dönüşüm çalışmaları gibi Sinanpaşa`daki gelişmeleri de takip ettiklerini belirten Kaya şöyle devam etti; "Hakkaniyetli, açık, insan odaklı bir dönüşümün gerçekleşebilmesi için demokratik toplum kuruluşlarına ve meslek odalarına önemli görevler ve sorumluluklar düştüğünün de bilincindeyiz.  Kamu vicdanında kabul edilebilir dönüşüm şartlarının oluşması için sorumluklarımızın bilicinde olarak bize düşen görevleri yapmaya devam edeceğiz"

İMO Onur Kurulu üyesi Abdullah Bakır İMO Adana Şubesinin yöneticileri değişse bile Adana`nın izlenen kentsel dönüşüm uygulamaları ile ilgilenmeye devam edeceklerini vurgulayarak yaşadığımız dönemde vatandaşlar açısından adaletsizliklerin yaşanmaması için, yaşandığında ise çözüm bulunması için yargının, mahkemelerin bağımsızlığının önem taşıdığını söyledi. Bu nedenle 16 Nisan`da tüm bunları düşünerek oy vermek gerektiğini de ilave etti.

 

 

 


Okunma Sayısı: 72

Adana Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır