NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ 10 EKİM KATLİAMINI VE 101 BARIŞ İNSANINI UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

11 ARALIK 2019, ÇARŞAMBA   

27

10 EKİM KATLİAMINI VE 101 BARIŞ İNSANINI UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 07.10.2016   Güncellenme Zamanı: 07.10.2016 18:05:04  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 07.10.2016 17:53:51

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun, 10 Ekim 2015 Ankara Garı Katliamının yıldönümüyle ilgili yaptığı açıklama. 7 Ekim 2016

10 Ekim Katliamını ve 101 Barış İnsanını Unutmayacağız, Unutturmayacağız!

Bundan 1 yıl önce, Birliğimiz TMMOB`nin da aralarında bulunduğu emek ve meslek örgütleri tarafından düzenlenen 10 Ekim Emek, Barış, Demokrasi mitingine kanlı bir saldırı düzenlenmiş, 101 barış insanı hayatını kaybetmişti. 10 Ekim Katliamın yıldönümünde yitirdiğimiz barışseverleri saygıyla anıyoruz.

10 Ekim 2015 tarihi ülkemizin birçok farklı yerinden farklı kesimlerin bir araya geldiği bir gün olarak tarihteki yerini almıştır. Bugünü önemli yapan bir başka neden de on binlerin ülkemizin içinde ve dışında savaş politikalarına son verilerek barışa kucak açılması talebinde ortaklaşıp tek ses ve tek yürek olarak toplanma yerinde bulunmuş olmalarıydı. Bu değerli amaç için ülkemizin dört bir yanından gelen kalabalığın içinde 2 canlı bomba ile düzenlenen alçak saldırının aramızdan aldığı 101 insandan ikisi inşaat mühendisliği öğrencileriydi. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 3.Sınıf öğrencisi Güney Doğan ve Atılım Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 4.Sınıf öğrencisi Başak Sidar Çevik, sadece barış istemek için geldikleri alanda katledildi. Bu kanlı saldırıda yaralılarımız da oldu. Diyarbakır Şubemizden meslektaşlarımız İlyas Kaya ve Cihan Andiç`in durumu ağır olmak üzere, Eskişehir Şubemizden meslektaşımız İbrahim Akgün, İstanbul Şubemizden Hüseyin Doğan ve Ankara Şubemizden Ruşen Topal bombalı saldırıda yaralandılar.

Barış için toplananların katliamla susturulmak istenmesinin sonucu olarak, o tarihten bu yana geçen bir yılda ülkemizin payına daha fazla çatışma, bu çatışmalarda hayatını kaybedenler ve yeni bombalı saldırılarda ortaya çıkan katliam düştü.

10 Ekim katliamından sonra Ankara`da, İstanbul`da, Gaziantep`te, Van`da, Bingöl`de, Elazığ`da bombalı saldırılar düzenlendi. Başta Diyarbakır ve Şırnak olmak üzere birçok ilimizde yaşanan savaş çok daha kanlı bir boyuta ulaştı. Bu çatışma ortamında kentler yıkıldı, yüzlerce insan hayatını kaybetti.

Bu yaşananlar yetmezmiş gibi 15 Temmuz 2016 tarihinde bir askeri darbe girişimi yaşandı. Yüzlerce insanın hayatına mal olan darbe girişiminde yüzlerce insanımız da yaralandı. Ülkemiz tarihine kara bir leke olarak giren bu olayın ardından ilan edilen OHAL süreci ikinci kez 90 gün süreyle uzatıldı. Bu süreçte çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle kurunun yanında yaş olanlar da mağdur edildi. Darbe girişimi yapanlarla mücadele etmekten bir yanıyla uzaklaşarak binlerce eğitim emekçisi, üniversitelerde çalışan akademisyenler, sendikacılar ve yazarlar hedef alındı. Evrensel hukuk kuralları ayaklar altına alınarak düşünce ve ifade özgürlüğü dikkate alınmadı. Birçok radyo, televizyon ve gazete kapatıldı, gazetecilerin basın kartları iptal edildi. İşte bu tablo, 10 Ekim 2015`te toplanan on binlerin haykırdığı "barışın" kabul görmediği durumda neler olabileceğinin bir yıllık özeti olarak tarihe geçti.

"Medeniyet mühendisleri" olan biz inşaat mühendisleri, dün olduğu gibi bugünde savaşın toplumlar için yıkıcı etkisinin bilinciyle barışın yanında yer almaya devam edeceğiz. Demokrasi ve hukuk dışı her türlü girişime ve darbelere karşı çıkacağız. Barış, herkes için en kazançlı bir yoldur. Savaş herkese zarar verir, barış ise huzur ve güven.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak bombalı saldırıda yitirdiğimiz başta inşaat mühendisliği bölümü öğrencileri Başak Sidar Çevik ve Güney Doğan olmak üzere 101 insanımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz. 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 442

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır