TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ ŞUBEMİZ ADANA`DA 21 TEMMUZ GÜNÜ HAYATI FELÇ EDEN ŞİDDETLİ YAĞMURLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

06 NİSAN 2020, PAZARTESİ   

4

ŞUBEMİZ ADANA`DA 21 TEMMUZ GÜNÜ HAYATI FELÇ EDEN ŞİDDETLİ YAĞMURLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

    Yayına Giriş Tarihi: 30.09.2015   Güncellenme Zamanı: 30.09.2015 11:48:10  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 30.09.2015 11:39:40

Açıklamada, çözülemeyen altyapı sorunları nedeniyle her şiddetli yağmurda yaşanan manzaranın tekrarlandığı ve Adanalıların 21 Eylül Pazartesi günü yine çileli günlerinden birini yaşadığı vurgulandı.

Ne yazık ki şehrimiz yine yağmura teslim oldu. Her şiddetli yağmurda karşılaştığımız manzara tekrarlandı ve Adanalılar 21 Eylül pazartesi günü yine çileli günlerinden birini yaşadı.  Şurası muhakkak ki, biteviye tekrarlanan, çözüme ulaşmayan bu tablo karşısında artık vatandaşın tahammülü tükendi, kalıcı çözüm istiyor.

İMO Adana Şubesi olarak her yağış sonrası Adana`nın sular altında kaldığını, hayatın felç olduğunu, bu konuda her türlü hizmete hazır olduğumuzu dile getirdik, çözüme katkı sunmaya çalıştık. Bundan sonra da üzerimize düşeni görevi yapmaya devam edeceğiz. Haklılığımızın ortaya çıkması bizi memnun etmiyor elbette. Biz yaşadığımız şehirde tekrarlanan,  bir türlü çözüme ulaşmayan bu ve benzeri sorunların ortadan kalkmasını istiyoruz. Amacımız eleştirmekle, sorunu ortaya koymakla yetinmek değil. Adana`nın yıllara dayalı sorunlarının olduğunu biliyoruz ve bir çırpıda her türlü sorunun çözülmesini beklemiyoruz.  Ancak sorunların çözümüne doğru atılan adımların varlığını; planlı, teknik tüm bileşenlerle organize bir çalışma yürütüldüğünü görmek istiyoruz.

Ev  ve işyerlerini su basması, yolların çökmesi, altgeçitlerin sularla dolması, altgeçitlerde ve yollarda arabaların mahsur kalması, sadece yağış miktarının fazlalığına bağlanamaz. Bu yöndeki açıklamalar gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Suyun temel kanunu vardır, suya engel olamayız, ona yol göstermek zorundayız. Her yağışta benzer tablonun ortaya çıkması yaşadığımız şehrin yağmuru kaldırabilecek bir altyapıya sahip olmadığının göstergesi,  altyapı konusunda yetersizliğin kanıtı. Zira bu sorun her yağmur sonrası gün yüzüne çıkıyor. Yağmur sonrası lokal çözümler yerine şehrin tamamını kapsayan sorunun tekrarlanmasını engelleyen çözümlere ihtiyaç vardır. Gereken teknik önlemler zamanında alınamazsa şiddetli yağmurlar afete dönüşür, hayat felç olur. Önümüzde uzun kış günleri var. Eylül ayında yağan yağmur nedeniyle Adana çekilmez hale geldiyse yağmurlu kış günlerinde olası aşırı yağışın neden olacağı zararları düşünmek bile istemiyoruz.

Adana Büyükşehir ve merkez ilçe belediye başkanları derhal bir araya gelmeli ve gün geçirmeden çalışmalara başlamalıdır. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin işbirliği ile tüm yerleşim alanlarında su, kanalizasyon, çöp, yağmur suyu, atık su arıtma tesisleri fizibilite ve master plan çalışmaları bir an önce yapılmalıdır.

Altyapı tesisleri, uzun yıllara hizmet vereceğinden planlanmasının doğru yapılması, bakım ve idame ettirilmelerinin sağlanması gerekli ve önemlidir.  Şüphesiz ki AYKOME`nin daha sağlıklı, daha planlı ve yaptırım uygulayarak çalışması gerekmektedir.  Doğalgaz, su, kanalizasyon ve internet altyapı yerleştirmelerinin plansızlığı tüm şehrin önemli ortak sorunlarından biridir.  Sürekli kazılan yollar hem trafik keşmekeşi yaratmakta hem de yolların kalitesini iyice bozmaktadır. Yağmurla birlikte yollarda meydana gelen tahribatın en önemli müsebbiplerinden biri bu çalışmalardır. Ortaya çıkan bu sonuçlar bize, tüm çalışmalarda mutlaka olması gereken planlılığı işaret etmektedir. Yaşadığımız bu sıkıntılardan artık tecrübelenerek bu şehrin ihtiyacı olan planlı, teknik, sağlıklı ve işin uzmanlarınca yönlendirilecek çalışmaları başlatmamız gerekmektedir.

TMMOB`ye bağlı ilgili oda başkanları soruna kökten çözüm üretilmesi adına üzerine düşeni yapacaktır. Bilimsel veriler ışığında Adana`da altyapı sorunun giderilmesi için göreve hazırız.


Okunma Sayısı: 109

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.