TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ ŞUBE BAŞKANIMIZ NAZIM BİÇER ADANA İMAR SORUNLARI ÜZERİNE BİR AÇIKLAMA YAPTI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

02 TEMMUZ 2020, PERŞEMBE   

28

ŞUBE BAŞKANIMIZ NAZIM BİÇER ADANA İMAR SORUNLARI ÜZERİNE BİR AÇIKLAMA YAPTI

    Yayına Giriş Tarihi: 12.06.2015   Güncellenme Zamanı: 12.06.2015 16:18:58  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 12.06.2015 16:16:41

Şube Başkanımız Nazım Biçer, Adana imar sorunları üzerine yaptığı açıklamada belediye meclislerinde kararların üst ölçekli planlarla uyum içinde alınmadığına işaret etti

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi olarak mesleğimizin, meslektaşlarımızın sorunlarının çözümüne, mesleğimizin gelişimine ilişkin çalışmalar yürütürken, bu çalışmalarımızın ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümüz toplumsal sorunlar karşısında da duyarlılığımızı, yaşadığımız topluma olan sorumluluğumuz gereği koruduk, bu yönde de çalışmalar yürüttük.

Meslek alanımızdaki bilgi ve birikimimizi, araştırmalarımızı Adana`nın hizmetine sunmak da bu nedenlerle temel görevlerimizden biri oldu.

Bizler yaşadığımız şehri ve bu şehirde yaşayanları önemsiyoruz. Adana`nın modern, çağdaş, insan odaklı bir kent kimliğine ulaşması, defalarca dile getirdiğimiz imar, altyapı, ulaşım sorunlarına çözüm bulunması, Adanalıların hak ettikleri bir kent yaşamına sahip olması en büyük dileğimiz. Bunun temin edilmesi için tüm çabamızı sergilemeyi, belediyelerimizin bunu sağlayacak yönde çalışmalar yapmasını desteklemeyi, atılan yanlış adımlarda da yetkilileri uyarmayı bir görev olarak görüyoruz.

Adana`nın yıllara dayanan pek çok sorunu var. Bunların sihirli bir değnekle bir anda çözülmesi elbette mümkün değil. Görmek istediğimiz bu sorunların çözülmesi yönünde sağlıklı adımların atılması, bu sorunlara yenilerini ekleyecek, telafisi zor kararlardan ve uygulamalardan vazgeçilmesi.

Belediye meclislerimizin gündem maddelerini, Adana`nın planlı gelişimini temin edecek konulardan ziyade, imar değişimleri teşkil etmektedir. Belediye meclis toplantılarında, üst ölçekli planlarla uyumlu olmayan, hangi açıdan düşünüldüğü belli olmayan projeleri hayata geçirmek için çok sayıda plan tadilatı yapılmaktadır.

Bu günlerde Adana`nın gündeminde benzeri bir konu yer almaktadır. Kamuoyunda Forum alanı olarak bilinen alanda, alt ölçekli planda yapılan değişimle konut alanı ticari alana dönüştürülmüş ancak üst planda alan, konut alanı olma yürürlüğünü korumaya devam etmiştir. Konuyla ilgili olarak da Adana 1. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.

Ortaya çıkan bu durumda en önemli konu belediye meclislerimizde, kararların üst ölçekli planlarla uyum içinde alınmadığının, düşünülen projeye göre plan tadilatı yapma rahatlığı içinde olunduğunun açıkça ortaya çıkmasıdır.

Belediye çalışmalarının planlı, organize, kentin bütünselliği içinde ve konunun uzmanlarınca yürütülmesi gerektiği açıktır. Bu gerçekliğe sözel olarak hiç kimsenin itirazı olacağı düşünmüyoruz. Ama önemli olan uygulamalardır, gündeme taşınanlarda Adana`nın Adanalıarın yararına olmasını temin edecek çalışmalar içinde olmaktır.

İmarla ilgili, ulaşımla ilgili, kentsel dönüşüm alanlarında yürütülen projelerle ilgili Adana`nın ciddi sıkıntıları vardır. Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen mahallelerde yaşayan vatandaşlarımız, en temel haklarıyla ilgili bilgi alma şansına dahi sahip olamadan kendi evlerinin, yaşamlarının geleceğini belirleyecek sürecin dışındadır. Yürütülen projeler sır gibi saklı tutulmaktadır. Adana halkı ve kent paydaşları kente ilişkin karar alma sürecinin dışında bırakılmaktadır.

Belediyelerimizden, belediye meclis üyelerimizden beklediğimiz somut, doğru, planlı bir çalışma içinde olmalarıdır; kent sorunlarını gündeme almalarıdır. 

Adana kenti yararına devam eden çalışmalarımızın bir parçası olarak Adana imar ve ulaşım sorunlarının çözümüne yönelik araştırmaya, bilgi birikimi sağlamaya, konuyu detaylandırmaya dayalı bir çalışma yürütmekteyiz. Adana`nın acil sorunları gereği bu çalışmalarımıza hız vermiş bulunmaktayız. Üniversitelerimizi, konunun uzmanlarını, uygulayıcılarını da dahil edeceğimiz bu çalışmalarımızı eylül ekim aylarında Adana kamuoyuyla paylaşacağız. Kapsamlı, ufuk açıcı, kentimizin gelişimine hizmet edecek bir çalışma sunabilme gayretindeyiz. Bu çalışmalarımıza destek vermek, katılmak isteyen, araştırmalarımızdan, birikimlerimizden yararlanmak isteyen herkese kapımız sonuna kadar açıktır. Adana`yı ileriye taşıyacak olan çalışmaların, bunu gerçekten istemekle; bilgimizi, çabamızı, araştırmamızı güç birliği içinde birleştirmekle temin edilecektir. 


Okunma Sayısı: 93

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.