TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ 1 MAYIS ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   ARAMA   genç-İMO ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA


genç-İMO Ana Sayfa

03 TEMMUZ 2020, CUMA   

 

1 MAYIS

    Yayına Giriş Tarihi: 02.05.2019  Güncellenme Zamanı: 02.05.2019 13:47:27  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 02.05.2019 13:47:01

genç-İMO 11. Dönem Öğrenci Konseyi`nin 1 Mayıs İşçi Bayramıyla ilgili yaptığı açıklama.

1 MAYIS

Yıl 1886, Mayıs`ın ilk günü, ABD`nin Chicago kentinde işçiler 12 saatlik insanlık dışı çalışma saatlerine, emeklerinin karşılığı olmayan ücretlere itiraz etmek için genel greve gittiler.

Karşılarında, gözlerini para bürümüş ve insanları yalnızca gelir üreten makineler olarak gören patronlar vardı. Kimse yılmadı, grev kırıcılar geldi, açlığa terk edildiler, üzerlerine bombalar atıldı, vazgeçmediler.

Çok değil 3 sene sonra 1 Mayıs, işçilerin ortak bayramı olarak kabul gördü, arkalarında insan olduklarını söyledikleri için idam edilen, öldürülen işçiler bırakarak.

Yıl 1977; 1 Mayıs, Taksim Meydanı`nda görkemli bir mitingle kutlanmaya karar verildi. Herkes oradaydı; işçiler, emekçiler, öğrenciler, gençler, yaşlılar… Herkes bu coşkuyu tatmak, haklarını korkmadan bağırmak için meydandaydı, bir süre sonra derin devletin kurşunlarıyla can vereceğinden habersiz…Birkaç binanın çatısından halka alenen ateş açılmaya başlandı. İşte baharın gelişini müjdeleyen Mayıs sıcağında, 1 Mayıs böyle kana bulandı.

Kanlı 1 Mayıs`ın ardından onlarca yıl geçti ama haklarımızın gaspı hiç değişmedi. Dayan, sen buna da dayan denilen, bizlerin de meslek hayatımızda mensubu olacağımız, her zamanki gibi işçi sınıfı oldu.

İnsanlığın yakın veya uzak geçmişinde haklarını isteyen kitlelerin öldürülmesine toplumun ne vicdanı ne de tarihi sessiz kalmamaktadır.

Bugün Türkiye`de gözlemlenen ise; adalet kurumlarına karşı yitirilmiş inanç, toplumsal kutuplaşma ve ekonomik krizin faturasını ödemeye çalışan halktır. Hiçbir devlet mevkiinde şiddeti meşru göstermek kabul edilebilir değildir ve kutuplaştırıcıdır. Çocukları her ne suçla hapiste olursa olsun, hapishane önünde onlara ulaşmayı bekleyen annelere ve kadınlara uygulanan şiddet, halkın vicdanını kanatmaktadır. Aynı kutuplaştırma politikası sonucunda bir partinin genel başkanına şiddet meşrulaştırılmış olup hatta bu öyle bir seviyededir ki; toplumun inancı ve onuru karşısında çıkar çatışmasına girmekten çekinilmemiştir. Cenazelerde aileler yas tutarken dahi küçük bir başsağlığı mesajından sonra kalıplaşmış şiarlarla toplumu birbirine düşman etmeye, bilemeye çalışılmıştır. Bu kötü ve çirkin politika, hayatın her alanında tehlike göstermektedir.

Yıl 2019, bugün hala insanca yaşam talebimiz üzerinden korkutuluyor, susturulmaya çalışılıyoruz. Ekonomik kriz, işsizlik, cepteki paranın değersizleşmesi, haksızlık, özgürlük problemleri yaşamamız yetmiyormuş gibi kutuplaştırmalar ve şiddet tırmanışı sürüyor. Bu durum öyle bir noktaya varmıştır ki, insanımız artık bıktırılmış ve bastırılmıştır. Ekonomik kriz bizlere hayatta kalabilme mücadelesiyle beraber ucuz iş gücü olma ve geleceksizlik kaygısı getirmiştir.  Toplumsal bunalım ise kendini sokakta, evde, okulda, yaşamın her alanında göstermektedir.

Bizler biliyoruz ki sömürenler er ya da geç gidecekler ve bizler eşit, adil, insanca yaşam mücadelesinde beraber olacağız. Bu yılgınlık çağı; bizleri ekmekle, aşla tehdit edenlere rağmen varlık mücadelemizle onurlanacaktır.

İşçinin ve emekçinin bayramı 1 Mayıs kutlu olsun!
                                           
Genç- İMO 11. Dönem Öğrenci Konseyi  


Tüm Genç İMO - Gündem »

Bu 02.05.2019 gününden itibaren 166 defa okunmuştur.

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.