TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   ARAMA   genç-İMO ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA


genç-İMO Ana Sayfa

03 TEMMUZ 2020, CUMA   

 

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

    Yayına Giriş Tarihi: 08.03.2019  Güncellenme Zamanı: 09.03.2019 10:14:25  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 08.03.2019 13:51:41

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası genç- İMO 11. Dönem Öğrenci Konseyi Üyelerinin 8 Mart nedeniyle yaptığı açıklama.

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

Kadın olmanın her geçen gün zorlaştığı ülkemizde fikir ve düşüncelerimizin  gözardı edilmemesi için  bulunduğumuz her alanda varlığımız, ispat istemektedir. Dünden bugüne kadınların yaşamda ve hayatın her alanında var olma mücadelesi, kazanımları büyük direnişlerle elde edilmiştir. Bütün bu kazanımlara rağmen  bugün  Türkiye`de ve dünyada kadın olmak; şiddetini her gün arttıran erk zihniyetin  sınavından geçmektedir. Bunun sadece kadınlara değil çocuklara ve insanca, adil bir yaşamı savunan herkese zarar verdiğini gözlemlemekteyiz.

Türkiye`de etkisini günbe gün artıran ekonomik kriz  ilk olarak kadın istihdamını azaltmış, çalışan  kadınları evlere itelemiştir. Yaşamak hele de bizim gibi erkek mesleği olarak topluma sunulan  mühendislik bölümü  öğrencileri için fikren ve madden zorlaşmıştır. İnşaat mühendisliği bölümlerinde az olan sayımız bizleri sürekli mücadele içerisinde olmak durumunda bırakmaktadır. Başta eğitimde fırsat eşitsizliği olmak üzere toplumsal cinsiyet eşitsizliği de artış göstermektedir. Geride bıraktığımız 2018 senesinde yüzlerce kadın  katledilmiştir. Üniversite öğrencisi arkadaşımız Şule Çet`in katledilmesi ve duruşma salonunda yapılan konuşmalar biz kadınların öfkesini büyütmüştür. Başta Şule Çet olmak üzere katledilen bütün kadınlar içinde adalet arayışımız devam edecektir. Çoğu zaman en temel hakkımız olan yaşama hakkımızla bizler tehtid edilmekteyiz. Yaşam alanlarımızı daraltmaya çalışanlara ve bizleri meslek alanlarından iteleyenlere karşı kadın mücadelesi başta TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası  üyesi kadınlar olmak üzere diğer meslek örgütleriyle de beraber mücadelesini büyütmektedir.

Yılın her gününde sokakta, evde, fabrikada, şantiyede, ofiste, okulda, yaşamın her alanında biz buradayız, varız diyoruz ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününüzü  mücadele inancımız ve eşitlik umudumuzla kutluyoruz.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
genç- İMO 11. DÖNEM ÖĞRENCİ KONSEYİ KADIN  ÜYELERİ


Tüm Genç İMO - Gündem »

Bu 08.03.2019 gününden itibaren 249 defa okunmuştur.

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.